Za zkušenou do zahraničí

Určitě vás už napadlo, jaké to je odjet za zkušenou do zahraničí. Na co se (nejen) před odjezdem připravit se dočtete v našem článku.

480
Za zkušenou do zahraničí

Mnoho z nás má zkušenosti s prací v zahraničí, mnoho z nás o tom uvažuje. O čem je třeba přemýšlet, na co si dát pozor a co zařídit předem?

Je to samozřejmě velmi individuální v závislosti, jakou zemi jste si pro své nové pracovní zkušenosti vybrali. Ale i tak bych vám ráda předala pár základních rad, na co se před odjezdem zaměřit. Záměrně však neříkám připravit, protože připravit se na všechno co přijde, jednodušše nejde.

Když u nás doma padlo rozhodnutí odjet do zahraničí, následovalo dlouhé rozhodování kam. Hnacím motorem byl zejména fakt, že jsme si chtěli zlepšit angličtinu. Rozhodli jsme se zůstat v Evropě – na dosah rodině a zejména kvůli pracovním vízům, které zde narozdíl od zbytku světa nepotřebujete. Jako první nás logicky napadl Londýn, o práci by tam nouze nebyla a máme tam mnoho přátel. To bychom ale nemohli být my, aby to bylo takto jednoduché. Nesnášíme déšť a zimu, proto nakonec padla volba na malý středomořský ostrov Malta.

Do zahraničí se dá samozřejmě odjet způsobem – nic neřeším a jedu, je to určitě fajn způsob, já ho však moc nedoporučuji.

Náš odjezd jsme řešili dlouho a ze všech možných stran a stejně jsme na spoustu věcí nebyli připravení.

Práce V Zahraničí

 

Jako první bych pár měsíců před plánovaným odjezdem doporučovala pročíst si cestopisy týkající se dané lokality. Na sociálních sítích vyhledat skupiny expatů, případně krajanů žijících ve vašem budoucím domově. Najdete je pod názvy. „Češi a Slováci v…“ nebo „Expats in…“. Skupiny mají často velice pěkně zpracované soubory, kde se dozvíte vše důležité o tom, jaké jsou platy, nájmy, ceny potravin a možnosti, jaké země nabízí. Najdete tam i doporučení na nejlepší mobilní operátory, kde si založit nejvýhodnější bankovní účet a jaké papírování vás čeká.

Pokud nemáte předem zajištěnou práci, je určitě dobré rovnou „rozhodit sítě“ a po práci se ve skupinách poptat.

Případně se zajímat, jestli je v dané lokalitě práce jakou byste chtěli vykonávat vůbec dostupná. Snažně vás však prosím, nepište nic ve smyslu: „Čau, za x měsíců přijedu, nevíte o práci pro mě?“ takto to vážně nefunguje, je dobré rovnou napsat, jaké máte zkušenosti a jakou práci očekáváte. Pokud jedete do země, kde nikoho neznáte, opět si můžete vypomoci sociální sítí. Za prvé se můžete přátel zeptat, zda někdo nezná někoho, kdo na místě určení žije, za druhé se můžete lehce podívat, jestli někdo z vašich přátel zemi nenavštívil a pak zjistit jeho osobní dojmy.

Práce V Zahraničí

 

Dostatečně dlouho před odjezdem se zkontaktujte s úřady, jako jsou správa sociálního zabezpečení, finanční úřad a zdravotní pojišťovna a zjistěte si, co je třeba před odjezdem zařídit, nahlásit a odhlásit. Vyhnete se tak pozdějším komplikacím. Pokud plánujete návrat zpět, rovnou si také zjistěte, co po vás české úřady budou v takovém případě požadovat. Zároveň doporučuji zanechat někomu blízkému plnou moc na vše možné. Po telefonu se mnoho věcí vyřešit nedá a takový ověřený podpis pro český nebo slovenský úřad vás v zahraničí může vyjít dráž než zpáteční letenka domů.

S tímto krokem si zjistěte, co po vás naopak budou požadovat zahraniční úřady, případně banky.

V zahraničí, a to i v rámci EU, není úplně jednoduché si založit bankovní účet tak, jak jsme zvyklí, banky často požadují například úředně ověřené a přeložené potvrzení z předešlé banky, že jste bonitní zákazník. Podobných patálií vás může potkat více a je dobré se na ně předem připravit.

Z vlastní zkušenosti i v rámci EU doporučuji cestovat s pasem, protože na náš občanský průkaz se na oficiálních místech moc netváří a zároveň si přibalit sadu pasových fotografií, dřív nebo později si v zahraničí budete potřebovat vyřídit nějaký průkaz – ať už totožnosti nebo třeba na mhd a je fajn být připraven.

Často kladená je také otázka týkající se pracovních agentur. Věřím, že jsou na světě i takové, které vás jen nezkasírují, ale skutečně se pak o vás i postarají, nicméně jich bude asi jen hrstka a já zatím žádná pozitiva ze svého okolí neslyšela. Na Maltě jsem byla jedna z mála, která přijela, do pár provozů zaslala CV a zaměstnání si zajistila na místě bez toho, abych někomu platila nemalé peníze za zprostředkování pohovoru. Nebylo to nic složitého, opravdu stačilo mít pouze předem vytipovaná místa, úhledně napsaný životopis a pár dní počkat. Pracovních nabídek jsem měla několik a mohla si vybrat místo, kde se mi líbilo nejvíce. Agenturu tedy pokud se domluvíte jazykem dané země nedoporučuji. Hlavně se toho nebojte, má angličtina na začátku byla někde mezi B1 – B2, místo mluvení jsem spíše koktala, ale jako na všechno i na pohovor v cizím jazyce se dá dobře připravit předem.

Práce V Zahraničí

 

Nepodepisujte ani neplaťte dlouhodobé ubytování předem, pokud po vás někdo chce peníze předem, v drtivé většině je to podvod a vy už své peníze nikdy neuvidíte.

Zažila jsem kolem sebe desítky takových případů. Na první týdny zvolte raději ubytování u přátel, případně hotel či jiné alternativní možnosti. Byty v zahraničí se svým standardem hodně liší od toho, na co jsme z naší země zvyklí. Proto vždy doporučuji byt osobně před podpisem smlouvy navštívit. Vyhnete se tak mnoha následným strastem. Smlouvu o pronájmu vyžadujte vždy, i kdyby vám bylo nabízeno výhodnější nájemné bez smlouvy, nikdy na takovou nabídku nekývejte. Mohlo by se vám totiž také stát, že pak najednou ze dne na den skončíte na ulici, nájemní smlouva slouží jako vaše ochrana. Ne v každé zemi má nájemník takovou právní ochranu jako u nás a když ano, vždy je pro vás jako cizince nedokonale ovládajícího místní jazyk, hůř vymahatelná.

Zaměřte se i na vybavení bytu. Naučila jsem se kontrolovat zejména zda okna a dveře dobře těsní, v teplých oblastech se zaměřit na klimatizaci, ve studených na topení. A také je dobré se nespokojit jen se zjistěním, že tam ta daná věc je. Vždy je dobré vše i vyzkoušet, jinak se vám může stát, že budete půlku léta bez funkční klimatizace nebo půlku zimy se studeným radiátorem, dokud majitel nezařídí opravu. Zároveň dbejte na to, aby například klimatizace a nebo topení byly v nájemní smlouvě uvedeny jako vybavení bytu, tím majitel musí zajistit jejich funkčnost. Pokud jste si vybrali oblast s teplým počasím, pak by v oknech neměly chybět bytelné síťky proti hmyz. Věřte, že to zvířectvo, na které nejsme zvyklí, mít v novém domově opravdu nechcete.

Nebudu vám nalhávat, jak je život v zahraničí skvělý.

Vše má svá pro a proti, každý jsme jiný a vyhovuje nám něco jiného. Pro nás bylo důležité žít v teple a u moře. To se splnilo na jedničku. Konkrétně na Maltě jsme se však ocitli doslova 20 let zpátky v čase – až na mobily a oblečení. Je obtížné tam najít uplatnění pro skutečně kvalifikované lidi, v podstatě tam o ně není zájem. Respektive není tam velký zájem o kvalitní gastronomii, na kterou jsme u nás už zvyklí a kterou jsme rozmazlení.

Malta je silně turistický ostrov, v gastronomii to funguje tak, že když jeden host odejde, přijde pět jiných. Nikdo tak nemá potřebu se o své zákazníky nějak zvlášť starat, poskytuje se naprosto základní servis – přinesu, odnesu, zkasíruji. Na druhou stranu i v takovém prostředí se člověk může neskutečně mnoho naučit a to i sám o sobě. Vrátilo nás to nohama zpět na zem, naučilo ještě větší pokoře a přineslo úžasná přátelství, která už asi nikde jinde nenajdeme.

Práce V Zahraničí

 

Nikdy jsem tak ani na chvilku nelitovala, že jsme se zvedli a tento krok udělali, i když bohužel Malta nebyla ta snová destinace pro nás. A tak jsme za necelý rok zvedli kotvy a přemístili se do španělské Valencie. Narážíme tu na další problém, bez španělštiny se tu moc fungovat nedá, narozdíl třeba od Barcelony. Jako cizinec tu navíc musíte při podpisu nájemní smlouvy složit až šest měsíčních nájmů předem.

Děje se tak proto, že právní systém je tu hodně nakloněn podnájemníkům a majitelé se tak chrání.

Další důležitou věcí ve Španělsku je požádat si o NIE, což je vlastně něco jako číslo pojištění, ale spíše funguje na podobném principu jako naše rodné číslo. Bez něj vás nikde nezaměstnají, nepronajmou byt, ani nezřídí účet. Háček je však v tom, že na schůzku na cizinecké policii pro vydání tohoto čísla můžete čekat i několik týdnů. Je tedy třeba poslat žádost již z Čech – tolik ve zkratce, jak důležité občas může být, si vše zjistit předem a nejet na blind.

Nových začátků však není třeba se bát. Hodně tím ztratíte, ale i získáte, budete silnější a sebevědomější. Naučíte se znát svoji hodnotu. A dost možná najdete i vysněné místo pro život. Pro nás je to Valencie. Je tak krásná a místní lidé tak milí, že nám to za ty počáteční problémy stojí.

Comments

comments