A5 Wagyu Strip Steak

Wagyu-strip-steak

 

Ak patríte k milovníkom mäsa, určite ste už počuli o mäse označovanom ako wagyu alebo kobe. Pravdepodobne však neviete, že toto dokonalé mäso sa rozdeľuje ešte na ďalšie skupiny.

Wagyu black je japonské plemeno hovädzieho dobytka, ktoré sa preslávilo najmä vďaka správam o tom, že o dobytok, z ktorého mäso pochádza, sa údajne starajú lepšie ako o ľudí. Takmer v každom článku nájdete iné informácie, preto som sa rozhodol  napísať, ako to v skutočnosti  je.  Áno, je pravda, že dobytok 3x denne masírovali a do jedla mu pridávali japonské ryžové víno saké a čierne pivo. Predpokladalo sa,  že pridávaním saké a piva do jedla sa pomôže dobytku pri trávení a vyvolá sa hlad počas vlhkých ročných období. Masírovanie zas malo zabrániť vzniku kŕčov – hlavne v malých farmách v Japonsku, kde zvieratá nemali dostatočný priestor na to, aby využili svoje svaly. V roku 2000 sa však preukázalo, že žiadna z týchto techník nijakým spôsobom neovplyvnila chuť mäsa a obe metódy tak pozastavili.

 

„Výrazy Kobe, Mishima, Matsusaka, Kučino-Šima  označujú oblasť, kde dobytok žil.“

Verte, že tu cesta za dokonalým kusom mäsa nekončí. Toto perfektné mäso sa delí ešte na ďalšie kategórie, ktorých je 15. Prvá kategória je C1 (najhoršie mäso), nasledujú ďalšie – až po A5 (dokonalé mäso). Do samotného bodovania sa započítavajú body za farbu, lesk, pevnosť, textúru a kvalitu tuku. Prvé písmeno označuje podiel mäsa z dobytka:

A = Nadštandardné
B = Štandardné
C = Pod štandardom

Plátky-mäsa-wagyu

Druhé písmeno označuje kvalitu mäsa:

5 = Výborné 8-12
4 = Dobré 5-7
3 = Priemer 3-4
2 = Podpriemer 2
1 = Zlé 1

Dokonca samotná kategória A5 (nadštandardné mäso s výbornou kvalitou) sa ešte rozdeľuje do skupín od 8-12 – podľa mramorovania. Túto hodnotu nájdete na obale výrobku. Cena takéhoto mäsa je 500 € za 1 kg.

 

Comments

comments