Najdrahšia ryba na svete – každý ju pozná a každý ju ochutnal.

4905

Tuniak modroplutvy

Áno, na svete existuje veľké množstvo vzácnych a exotických rýb, my sme však hľadali tú najdrahšiu konzumovateľnú.

Modroplutvý Tuniak

 

Je ňou tuniak. Čítate správne. Samozrejme, nie je to ten tuniak z obchodu, ani ten, ktorého ponúkajú v každej druhej reštaurácii. Ako už nadpis prezrádza, je to tuniak modroplutvy. Táto ryba patrí medzi najväčšie a najrýchlejšie ryby na svete, bez problémov dosahuje rýchlosť 90 km/h.

Je to obrovská ryba, môže vážiť až 450 kg. Jedna takáto ryba by nakŕmila okolo 2500 ľudí. Ako každý tuniak, aj tuniak modroplutvý je najvzácnejší  v Japonsku,  kde z neho pripravujú známu japonskú špecialitu suši.  Japonci spotrebujú 80 % celkovej produkcie tuniaka na svete, pre nadmerný lov bol zaradený medzi ohrozené ryby. Jeho lov je limitovaný ročnými kvótami.

modroplutvý tuniak

 

Nedávno chytili na severnom cípe japonského ostrova Honšú tuniaka modroplutvého s hmotnosťou 222 kg. Tuniak poputoval na miestny aukčný trh, na ktorom sa stretli všetci japonskí šéfkuchári so záujmom vydražiť celého tuniaka. Aukciu vyhral šéfkuchár Kiyoshi Kimura, ktorý kúpil tuniaka za 1 800 000 $ (8 000 $/kg). Ako sám povedal, ryba bola trochu drahá, ale zobral to ako investíciu, predá sa a zvýši návštevnosť reštaurácie.

 

Tuniak Modroplutvý

Comments

comments