…studený předkrm…

Neochotná obsluha obsazuje druhé místo v žebříčku “Co Vám nejvíce vadí v restauraci” na sociálních sítích.

U stolu očekáváte perfektní servis, ale zamysleli jste se někdy taky nad tím, jestli i vy jako host neovlivňujete svým chováním průběh a atmosféru večera?
“Náš zákazník, náš pán,” vám řekne snad každý majitel či manažer. Ale do jaké míry tomu tak opravdu je? Musíme být jako Aladinova lampa, kterou stačí jen pošmudlat rukávem, a plnit i přání hostů, která již překračují určité hranice?

…teplý předkrm…

Je to jako ve vztahu. Mnohokrát jste se už zklamali, ale nesmíte házet všechny do jednoho pytle, protože někde na vás čeká ten pravý, který Vás bude milovat a na rukou nosit. Pokud tedy máte nepříjemnou zkušenost s neochotnou obsluhou, která Vás nechala sedět u stolu bez povšimnutí a místo Coca-coly light vám přinesla Pepsi bez cukru, dejte přesto servisu příště zase šanci. Třeba to tentokrát bude jinak.

…hlavní chod…

Největším překvapením je pro číšníka milý a slušný host. Udělá si rezervaci po telefonu, dokonce přijde včas, slušně pozdraví, usměje se a poděkuje, umí používat jídelní lístek, při prezentaci pokrmu obsluhu poslouchá a ještě si objedná nějakou tu dobrou láhev. Jeho dotazy jsou k věci a umožní obsluze ukázat své schopnosti a znalosti. Takoví hosté nám dávají křídla a některé zbožňujeme tak, že bychom si s nimi pořídili dvoudomek a zvali je na narozeninové oslavy našich domácích mazlíčků.

Na internetu najdete seznamy toho, co správný číšník musí a nesmí. Upozorňují tam třeba na situace, kdy se číšník snaží vyhýbat hostům. Když takový seznam čtu, úplně si představím chvíle, kdy je plno a všichni něco chtějí , přestože za chvíli vám končí směna a vy už chcete jít, schoulit se vedle mrazáku s chlazeným pivem, trochu si pobrečet a u toho zavolat mámě. To ale udělat nesmíte, protože by mohla přijít špatná recenze na TripAdvisor. A tak prostě plavete dál.
Aby bylo jasno, my plaveme rádi a občas jsme úplně jako vydry. Jen zkuste, prosím, mít příště v naplněné restauraci trochu strpení. Pokud jste v podniku jediní a číšník přesto nikde, máte mé svolení ho zkusit nalákat pamlskem.

…dezert…

Sem tam se u stolu objeví slušný host, který se nám snaží naši práci usnadnit. Myslí si, že nám pomáhá a jako to bývá i v životě, je to vlastně přesně naopak. Začne třeba posouvat či zvedat skleničku, nechtěně uhýbá do cesty, snaží se talíř vzít obsluze z rukou nebo složí všechno nádobí dohromady tak, že ho nelze odnést najednou a obsluha dostane ještě na myčce nádobí vynadáno. Dalším omylem je odsouvání talíře na stranu,házení látkového ubrousku do talíře a ignorování číšníka, když přijde ke stolu. Prostě jen složte příbor, poděkujte a čekejte, co bude dál.
Zvláštní kategorií jsou dotazy na obsluhu. Jak moc se asi host zamyslel, než se zeptal, jestli je ten halibut lokální ryba? Jasně, dnes ráno jsme ho vylovili ve Vltavě, pravděpodobně paličkou na maso.
Nebo co chcete odpovědět na otázku: ” To je náhoda, že jste všichni číšníci oblečení stejně?”

A na závěr nějaký ten digestiv na slehnutí. Obsluha je nádherné povolání plná úsměvů, poděkování a vřelých slov. Výhodou taky je, že pak na rodinné oslavě odnesete řízek s bramborem celé rodině najednou a všichni vás obdivují , když na Silvestra bravurně otevíráte slavnostní přípitek. Díky mé práci jsem poznala mnoho skvělých lidí i z jiných oborů, spoustu nových kolegů, někdy i přátel a jelikož i já sama navštěvuji restaurace, vím, jak se cítí host, když ho obsluhuje někdo, koho to prostě tolik nebere.
V žádné restauraci se vám asi nedostane takové péče jako doma u maminky, ale pamatujte si, že je právě to z větší míry na vás, na hostech, jestli by se vaše návštěva mohla vysílat spíš v pořadu Faktor strachu nebo naopak v Božských dortech od Markéty.

Comments

comments