…studený predkrm…

Neochotná obsluha obsadzuje druhé miesto v rebríčku „Čo Vám najviac vadí v reštaurácii“ na sociálnych sieťach.

Pri stole očakávate perfektný servis, ale zamysleli ste sa niekedy tiež nad tým, či aj vy ako hosť neovplyvňujete svojím chovaním priebeh a atmosféru večera?

„Náš zákazník, náš pán,“ vám povie snáď každý majiteľ či manažér. Ale do akej miery to tak naozaj je? Musíme byť ako Aladinova lampa, ktorú stačí len pošúchať rukávom a plniť aj priania hostí, ktoré už prekračujú určité hranice?

…teplý predkrm…

Je to ako vo vzťahu. Mnohokrát ste sa už sklamali, ale nesmiete hádzať všetkých do jedného vreca, pretože niekde na vás čaká ten pravý, ktorý Vás bude milovať a na rukách nosiť. Ak teda máte nepríjemnú skúsenosť s neochotnou obsluhou, ktorá Vás nechala sedieť pri stole bez povšimnutia a namiesto Coca-coly light Vám priniesla Pepsi bez cukru, dajte aj tak servisu nabudúce zase šancu. Možno to teraz bude inak.

…hlavný chod…

Najväčším prekvapením je pre čašníka milý a slušný hosť. Urobí si rezerváciu cez telefón, dokonca príde včas, slušne pozdraví, usmeje sa a poďakuje, vie používať jedálny lístok, pri prezentácii pokrmu obsluhu počúva a ešte si objedná nejakú tú dobrú fľašku. Jeho otázky sú k veci a umožní obsluhe ukázať svoje schopnosti a znalosti. Takí hostia nám dávajú krídla a niektorých zbožňujeme tak, že by sme si s nimi kúpili dvojdomček a pozývali ich na narodeninové oslavy našich domácich maznáčikov.

Na internete nájdete zoznamy toho, čo správny čašník musí a nesmie. Upozorňujú tam napríklad na situácie, kedy sa čašník snaží vyhýbať hosťom. Keď taký zoznam čítam, úplne si predstavím chvíle, kedy je plno a všetci niečo chcú, aj keď vám za chvíľu končí zmena a vy už chcete ísť, schúliť sa vedľa mrazničky s chladeným pivom, trochu si poplakať a popri tom zavolať mame. To ale urobiť nesmiete, pretože by mohla prísť zlá recenzia na TripAdvisor. A tak jednoducho plávate ďalej.

Aby bolo jasné, my plávame radi a občas sme úplne ako vydry. Len skúste, prosím, mať nabudúce v naplnenej reštaurácii trochu strpenia. Ak ste v podniku jediní a čašník aj tak nikde, máte môj súhlas ho skúsiť nalákať na maškrtu.

…dezert…

Sem-tam sa pri stole objaví slušný hosť, ktorý sa nám snaží našu prácu uľahčiť. Myslí si, že nám pomáha, a ako to býva aj v živote, je to vlastne presný opak. Začne napríklad posúvať či dvíhať pohárik, nechcene uhýba do cesty, snaží sa tanier vziať obsluhe z rúk alebo zloží všetok riad dohromady tak, že sa nedá odniesť naraz a obsluha dostane ešte pri umývaní riadu vynadané. Ďalším omylom je odsúvanie taniera na stranu, hádzanie látkového obrúska do taniera a ignorovanie čašníka, keď príde ku stolu. Jednoducho len zložte príbor, poďakujte a čakajte, čo bude ďalej.

Zvláštnou kategóriou sú otázky pre obsluhu. Ako veľmi sa asi hosť zamyslel, než sa spýtal, či je ten halibut miestna ryba? Jasné, dnes ráno sme ho vylovili vo Vltave, pravdepodobne paličkou na mäso.

Alebo čo chcete, aby sme odpovedali na otázku: „To je náhoda, že ste všetci čašníci oblečení rovnako?“

A na záver nejaký ten digestív na dobrú noc. Obsluha je nádherné povolanie plné úsmevov, poďakovaní a vrelých slov. Výhodou tiež je, že potom na rodinnej oslave odnesiete rezeň so zemiakovou kašou celej rodine naraz a všetci vás obdivujú, keď na Silvestra bravúrne otvárate slávnostný prípitok. Vďaka mojej práci som poznala veľa skvelých ľudí aj z iných odborov, veľa nových kolegov, niekedy aj priateľov, a keďže aj ja sama navštevujem reštaurácie, viem, ako sa cíti hosť, keď ho obsluhuje niekto, koho to jednoducho veľmi nebaví.

V žiadnej reštaurácii sa o vás asi nepostarajú ako doma u maminky, ale pamätajte si, že je to z väčšej miery práve na vás, na hosťoch, či by sa vaša návšteva mohla vysielať skôr v relácii Faktor strachu, alebo naopak v Božských dortech od Markéty.

Comments

comments