Soutěže mě nutí přemýšlet o kávě jinak


Na svém kontě má již několik vítězství v baristických soutěžích. I přesto říká, že není důležité vyhrávat, ale být inovativní a přicházet s něčím novým. Veronika Gálová Veselá inovativní rozhodně je a i přes svůj mladý věk má know-how, které jí mohou závidět leckteří starší kolegové. Momentálně se připravuje na světové mistrovství v přípravě filtrované kávy. Když zrovna nesoutěží, pracuje jako nezávislý kávový odborník. Co obnáší její práce? A jaké je to
 soutěžit na baristickém klání? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Právě teď sedíme v tvém tréninkovém centru, které si nedávno otevřela. Při svých školeních se chceš věnovat jen profesionálům, nebo za tebou mohou přijít i domácí nadšenci? Hodláš tohle útulné místo využívat i k jiným účelům?

 Školící centrum je otevřené necelé dva měsíce a kvůli mistrovství jsem se mu nemohla ještě dostatečně věnovat. Momentálně ho využívám hlavně kvůli tomu, že potřebuji někde trénovat, protože doma v kuchyni už to nebylo úplně košer…(smích) téměř veškerou techniku, kterou mám tady, jsem předtím měla v kuchyni…(smích). Až skončí mistrovství, tak se chci zaměřit na to, abych sem přivedla laiky i lidi z kaváren, aby zde byly nějaké workshopy, školení atd. uvidíme, jak velký bude zájem. Zatím zde proběhly dvě školení, základní baristický a kurz latte art. Kvůli dobrému vlakovému spoji do Břeclavi je to dobře dostupné i pro lidi ze Slovenska. Můj primární nejsou úplně laikové, spíš bych se ráda věnovala lidem, co pracují v kavárnách, ale vše se bude odvíjet od zájmu veřejnosti.

Kromě školení baristů, které je jednou z mnoha aktivit, které tvoje profese nezávislého kávového odborníka obnáší, děláš také různé cateringy, poradenství, navštěvuješ různé eventy spojené s kávou, ale také jsi ambasadorem společností Gardelli Specialty Coffee a Coffeedesk. Jak se člověk stane ambasadorem takové pražírny? A jak se zrodila spolupráce s Rubensem Gardellim?

Když jsem před dvěma lety začala dělat to, co dělám, tak jsem netušila, co přesně z toho vznikne. Vytvořila jsem si de facto vlastní profesi – nezávislého baristy a trenéra. Slibovala jsem si od toho, že budu pomáhat otevírat nové kavárny, poskytovat poradenství ohledně kávovarů, kávy nebo i samotného vzdělávání. A tehdy se zrodila myšlenka toho, že když už budu těm samotným kavárnám pomáhat, tak by bylo fajn jim doporučit např. kávu od pražiče, který opravdu své práci rozumí a je na něj spolehnutí. Rubense mi doporučil můj tehdejší trenér, který pracuje pro SCA (asociace pro výběrovou kávu) jako pražiče, s jehož kávou bych mohla soutěžit. Protože jsem chtěla s jeho kávou soutěžit, tak mi chtěl představit svou filozofii a způsob jakým pracuje. Právě jeho přístup k výběrové kávě mne velmi oslovil a řekla jsem si, že by bylo fajn, kdybych tuhle pražírnu mohla zastupovat. A tak se zrodila naše spolupráce. Pro mě práce ambasadora spočívá hlavně v tom, že chci pomoct šířit povědomí o značce, které věřím. Z mé pozice nezávislého kávového odborníka, se to dá dost dobře využít, protože navštěvuji právě spoustu festivalů, dělám různé cateringy atd. Nicméně je to hlavně o dobrovolnosti a o snaze pomoct. Nefunguje to na principu, že by si mě někdo najal a platil mi za to, že nabízím jejich kávu.

Vraťme se teď zpátky k soutěži, respektive k přípravě na ní. Jak dlouho ses intenzivně připravovala? Co tě vedlo k cestě do Panamy?

Moje příprava na soutěž začala už prakticky začátkem března, kdy jsem cestovala do Panamy, protože jsem se chtěla seznámit zblízka s kávou s Fincy Deborah. Chtěla jsem na vlastní oči vidět, v čem spočívá její kouzlo a proč je tak skvělá…(smích). S majitelem farmy Jamisonem Savagem jsem se seznámila přes Rubense Gardelliho na minulém mistrovství světa. Tehdy už jsem taky soutěžila s jeho kávou, ale osobně jsme se poznali až v Dublinu (pozn. zde bylo loňské světové mistrovství). Během našeho povídání se zmínil, že jestli mám zájem, můžu se k němu přijít podívat na farmu a ani ne za rok se to zrealizovalo, což je docela neuvěřitelné…(smích) Když zahrnu i to cestování, tak myslím, že letos má příprava byla intenzivnější než loni.

Jak se vůbec zrodila spolupráce s tvým trenérem? Mohla by si nám stručně svého couche představit?

Můj trenér se jmenuje Ivica Cvetanovski, je původem Makedonec, v současnosti žije ve Švédsku a v Norsku má pražírnu. Nebyl původně kávovým odborníkem, byl vědcem, který se věnoval jinému oboru, ale zamiloval se do kávy a své znalosti z předešlé práce propojil a využívá je nyní v kávovém světě. Seznámila sem se s ním opět díky Rubensi Gardellimu, protože jsou přátelé a navíc „Itchy“ Rubense trénoval na všechny jeho soutěže v pražení. Trénoval také spoustu jiných baristů, takže je v tomto ohledu dosti zkušený. Navíc zná Jamisona i jeho kávu, takže jsme si řekli: „Pojďme to spolu zkusit!“(smích)

Za tým redakce Grelee Magazine
Martin Šťastný

Komentáre