kavovar

Príprava espressa nie je ľahká, aj keď to vyzerá, že sa len stláčajú tlačidlá. To je však omyl.

Možno ste sa už stretli s tým, že váš obľúbený barista z kaviarne nebol schopný poradiť kávovar na doma alebo vám povedal nejakú nezmyselnú čiastku v rade niekoľkých 100,- €. Veď v obyčajnom supermarkete majú predsa v zľave „presovač“ za 60,- €.

Argumentov prečo nie, je veľa a jeden z nich dosť základný popísal Michal Křížka na svojom facebookovom profile, ktorého môžete poznať napríklad z relácie Peklo na talíři.

Toto je jeden z hlavných rozdielov medzi profi a hobby kávovarmi. Motor a čerpadlo. Kontinuálny tlak od prvej do poslednej sekundy extrakcie. Motor na 230 V. Tlak 9 barov, regulovateľný. Štandardný kávovar má jeden motor a čerpadlo. La Marzocco Strada, ktorý používame v našom obchode má jeden motor, ale čerpadlá rovno tri! 

ČerpadloLM

Na druhej fotke je hobby riešenie pre domáce kávovary. Vibračná pumpa, tlaky cca 15-17 barov, niektorí výrobcovia „ženú“ parametre až na 19 barov. Ale tak to nie je. Rovnako ako neplatí, že čím viac pruhov, tým viac Adidas. Hľadajte čerstvú praženú kávu s transparentným pôvodom. Meľte tesne pred prípravou. Používajte filtrovanú vodu.

Čerpadlo

Zakončenie od autora článku: Na doma si namiesto espresso mašinky  kúpte alternatívu na prípravu filtrovanej či prekvapkávanej kávy. Článok o týchto prípravách nájdete tu.

Comments

comments