Profi vs. domáci kávovar, hlavný rozdiel

1063
kavovar

Príprava espressa nie je ľahká, aj keď to vyzerá, že sa len stláčajú tlačidlá. To je však omyl.

Možno ste sa už stretli s tým, že váš obľúbený barista z kaviarne nebol schopný poradiť kávovar na doma alebo vám povedal nejakú nezmyselnú čiastku v rade niekoľkých 100,- €. Veď v obyčajnom supermarkete majú predsa v zľave „presovač“ za 60,- €.

Argumentov prečo nie, je veľa a jeden z nich dosť základný popísal Michal Křížka na svojom facebookovom profile, ktorého môžete poznať napríklad z relácie Peklo na talíři.

Toto je jeden z hlavných rozdielov medzi profi a hobby kávovarmi. Motor a čerpadlo. Kontinuálny tlak od prvej do poslednej sekundy extrakcie. Motor na 230 V. Tlak 9 barov, regulovateľný. Štandardný kávovar má jeden motor a čerpadlo. La Marzocco Strada, ktorý používame v našom obchode má jeden motor, ale čerpadlá rovno tri! 

ČerpadloLM

Na druhej fotke je hobby riešenie pre domáce kávovary. Vibračná pumpa, tlaky cca 15-17 barov, niektorí výrobcovia „ženú“ parametre až na 19 barov. Ale tak to nie je. Rovnako ako neplatí, že čím viac pruhov, tým viac Adidas. Hľadajte čerstvú praženú kávu s transparentným pôvodom. Meľte tesne pred prípravou. Používajte filtrovanú vodu.

Čerpadlo

Zakončenie od autora článku: Na doma si namiesto espresso mašinky  kúpte alternatívu na prípravu filtrovanej či prekvapkávanej kávy. Článok o týchto prípravách nájdete tu.

Comments

comments