Najdrahší syr na svete

3703

Oslí syr

Ruku na srdce, kto z vás by si vedel predstaviť pizzu bez syra? A čo taký hamburger? Pravda je taká, že ľudia syr milujú, no nie je jedno aký.

Oslí Syr

V krajinách, kde je problém s dostupnosťou kravského mlieka, hrá hlavnú rolu kozie mlieko. Najdrahší syr na svete však nie je ani kravský, ani kozí. Ide o syr z ohrozeného balkánskeho osla. Výroba tohto syra nie je vôbec jednoduchá a to sa odráža aj na jeho cene. Balkánske osly žijú len na farme v Zasavica (Srbsko),  aktuálne niečo cez  80 kusov. Všetky sa musia dojiť ručne.

Pre porovnanie:

Krava vyprodukuje za deň okolo 15-20 l mlieka. Balkánsky osol len necelé 2 dcl.

Okrem veľkého rozdielu v produkcii mlieka je rozdiel aj v obsahu bielkovín. Oslie mlieko ich má oveľa menej ako klasické kravské. Na výrobu 1 kg syra pule je potrebných 25 l oslieho mlieka. Ročne sa vyrobí iba okolo 100 kg tohto syra. Syr sa následne zaúdí a predáva sa za cenu 1000 € za kg. Oslí syr však nie je len drahý, je dokázané, že je aj zdravý, oslie mlieko nájdete i v kozmetických produktoch. Vraj i samotná kráľovná Egypta Kleopatra sa natierala mliekom z osla.

Srbsky Osol

Veľké haló okolo syra pule vzniklo, keď známy tenista Novak  Djoković použil svoje turnajové výhry  na  nákup celej  ročnej  produkcie syra pule pre svoju reštauráciu v rodnom meste.

Comments

comments