nedeľa, september 22, 2019

Prečo Grelee?

Túto otázku mi položil hádam každý človek, ktorý sa dozvedel o Grelee, niet sa čomu čudovať, toto slovo má naozaj niečo do seba…

…keď som dostal pred 2 rokmi nápad založiť webový magazín, prvá úloha bola kúpiť doménu a tým pádom vymyslieť meno projektu. Poviete si, že nič ťažké, predsa pre svoje budúce dieťa som mal/a pripravené hneď 4 mená a to sa ešte ani nenarodilo. Lenže s menami je to celkom jednoduché, zoberiete si kalendár poprípade zapnete internet a prečítate si všetky mená a máte na výber: páči / nepáči.

Pri tvorbe mena spoločnosti je to náročnejšie, pretože to čo je na internete už použiť nemôžete a ani nechcete. Druhá vec, ktorú musíte brať do úvahy je, či je voľná doména, pretože ak ju už niekto má, podstatne to predraží jej kúpu. Prvé nápady boli samozrejme pospájané tematické slová ako chef-Island, gastro-book atď. Nič proti týmto slovám nemám, ale vedel som hneď, že toto nie. Moja vízia bola ambicióznejšia a originálnejšia. Po niekoľkých dňoch strávených nad vymýšľaním mena pre tento projekt som sa rozhodol, že meno, ktoré použijem bude pozostávať z jedného slova (ľahšie sa pamätá) a nebude nič znamenať (zatiaľ). Začali sme s mojou priateľkou vymýšľať takéto slovo, priznám sa, že malou inšpiráciou pre mňa bolo slovo google, v takom tvare ako ho poznáme v podstate nič neznamená. (Aj keď slovo od ktorého google pochádza už áno). Vymýšľanie sa nápadne podobalo na generátor náhodných slov, ktoré nič neznamenajú, takže o zábavu ako si viete predstaviť, bolo postarané. Naozaj si nepamätám ani na jedno slovo, ktoré sme “vygenerovali” a to ich bolo naozaj veľa. Slovo, ktoré ma zaujalo natoľko, aby som sa na neho zameral bolo slovo Grili. Neviem prečo, ale páči sa mi ako sa to slovo vyslovuje a to čo robíte jazykom pri jeho výslovnosti, jediný problém som mal so samotným tvarom tohoto slova, je to v podstate slovo Gril, a to už nieje slovo bez významu. Po dlhom skúšaní sme sa nakoniec rozhodli pre tvar Grelee, číta sa to rovnako ako Grili a vyzerá to po grafickej stránke oveľa lepšie.

Splnili sme, že slovo nič neznamená, dokonca v žiadnom známom jazyku, doména bola voľná tak nebol dôvod prečo ju nezaregistrovať. Celý tento projekt je dosť ambiciózny prečo potom ambiciózne nevymyslieť názov ktorý nič neznamená a spraviť z neho pojem?

Kto sme?

Tak ako má Tom svojho Jerryho, ako má Bonnie svojho Claydeho tak aj Grelee má ľudí ktorí stoja za vznikom tohto projektu.

Celý koncept tohto projektu vznikol na základe jeden jedinej myšlienky, dostať všetkých ľudí milujúcich gastronómiu na jedno miesto. Tým miestom je Grelee Magazine, jediný magazín svojho druhu ktorý je písaný výhradne ľuďmi z gastronómie. Poviete si, čo je na tom také výnimočné?

Výnimočný sú samotný členovia tohto magazínu, predstavte si že ráno o 8:00 vstanete, celý deň pracujete v práci a o 23:00 (a to je ešte skoro) sa vrátite domov. Ste unavený a chcete si ísť oddýchnuť no namiesto toho zapnete počítač a napíšete článok. Poviete si, ako sa da toto zvládať? Nebudem vám tvrdiť že to nie je nič náročné pretože je, ale keď ste obklopený skvelými ľuďmi ktorý vás motivujú a svoju prácu cez to všetko milujete ide to samo.

Prečo to vlastné robíme? Pretože chceme pozdvihnúť úroveň Česko – Slovenskej gastronómie, chceme medzi sebou zdieľať know-how a aj napriek tomu že medzi sebou súperíme stále sme jeden tím s jedným cieľom. Takže ak pracuješ v gastronómií a baví ťa to, alebo si len gurmán ktorý miluje dobré jedla a kvalitné víno si na správnom mieste.