Najdrahšie zemiaky na svete nájdete aj v TESCU

1643

La Bonnot

V rebríčku najdrahších potravín by zrejme zemiaky nikto z vás nečakal. Existuje však jeden veľmi drahý a gurmánmi vyhľadávaný druh.

Zemiakové Pole

 

Île de Noirmoutier, ostrov, ktorý leží  kúsok od pobrežia francúzskeho Atlantiku, ostrov, na ktorom sa pestujú tie najlepšie zemiaky na svete. Tajomstvo tejto málo známej krajiny spočíva v pôde. Je jemne piesočnatá, ľahko absorbuje vôňu oceánu, má vysoký obsah morskej soli a živín z morských rias, ktoré sa používajú na hnojenie. Práve spomínaná “chuť mora” robí z La Bonnot najdrahšie zemiaky sveta, a to s cenou až 500 € za kg. Zdá sa vám to veľa? V prvom rade si treba uvedomiť, že tieto zemiaky sa pestujú len na 50 m² pôdy, ročne sa tak vyprodukuje iba 100 ton. Kvôli citlivosti a krehkosti sa musia pozbierať ručne, a to v priebehu jedného týždňa. Zemiaky sa zasadia vo februári, od prvého mája nastupuje okolo 2500 zberačov, ktorí zozbierajú celú produkciu

Ostrov-Noirmoutier

 

La Bonnot sa dovážajú do tých najexkluzívnejších reštaurácií ešte v deň, keď boli pozbierané.

Sú súčasťou tajných receptov od tých najlepších svetových kuchárov.

Zemiaky La Bonnot sa nečistia, pretože šupka je tou najaromatickejšou časťou. V posledných mesiacoch začal s komerčným pestovaním La Bonnot aj britský reťazec supermarketov Tesco. Predáva ich pod úroveň nákladov – za 2,5 €/kg. Ako je to možné? Stačilo im nájsť miesto s podobnou pôdou a klímou. Hnojenie a zber už prebieha strojovo. Ročne vyprodukujú desaťtisíce ton.

Kto vyhrá? O tom rozhodnú gurmáni.

 

Zemiaky-La-Bonnot

Comments

comments