Najdrahšie víno na svete skončilo na podlahe

1025

Chateau Margaux

Víno máme možnosť vychutnávať si už od roku 4 100 p.n.l. Je jasné, že o jeho cene rozhoduje predovšetkým čas.

Červené Hrozno

 

Vína, ktoré patria vďaka svojej kvalite a známej reputácii medzi najdrahšie na svete, vyrába panstvo Chateau Margaux. Jedna fľaša stojí v priemere 1500 dolárov. Takéto víno určite nebudete piť len tak od smädu.

Pri sume 1500 dolárov však rozhodne nekončíme. V roku 1985 našiel známy predajca vína William Sokolin v  starej parížskej vínnej pivnici fľašu Château  Margaux z roku 1785. Fľaša patrila v poradí tretiemu prezidentovi  Spojených štátov  a spoluautorovi americkej Deklarácie nezávislosti  Thomasovi  Jeffersonovi.  Bola ohodnotená na 512 000 dolárov. V roku 1989 sa na večierku istých majiteľov zámku objavil aj spomínaný William Sokolin – skvelá príležitosť na to, aby sa pochválil svojím pokladom. Počas predvádzania však došlo k nehode. Fľaša padla zo stola na roh drevenej stoličky a odtiaľ rovno na zem. Keďže bola veľmi stará a krehká, hneď sa rozbila. Na zemi sa tak objavila mláka z viac než 200 rokov starého vína.

Stará Flaša Vína

Sokolin bol tak rozrušený, že z večierka bez slova odišiel a fľašu nechal tam aj s manželkou. Manažér reštaurácie, známy odborník na víno, neodolal a usrkol si z kaluže viac než 200 rokov starého vína. Jeho reakcia bola: „Fuj“.

Chateau Margaux

 

 

 

 

 

 

Napriek tomu, že fľaša mala hodnotu 512 000 dolárov, poisťovňa vyplatila len 225 000 dolárov, čo je maximálna hodnota vyplácaná pri veľmi vzácnych fľašiach.

 

Komentáre