Najdrahšie víno na svete skončilo na podlahe

1735

Chateau Margaux

Víno máme možnosť vychutnávať si už od roku 4 100 p.n.l. Je jasné, že o jeho cene rozhoduje predovšetkým čas.

Červené Hrozno

 

Vína, ktoré patria vďaka svojej kvalite a známej reputácii medzi najdrahšie na svete, vyrába panstvo Chateau Margaux. Jedna fľaša stojí v priemere 1500 dolárov. Takéto víno určite nebudete piť len tak od smädu.

Pri sume 1500 dolárov však rozhodne nekončíme. V roku 1985 našiel známy predajca vína William Sokolin v  starej parížskej vínnej pivnici fľašu Château  Margaux z roku 1785. Fľaša patrila v poradí tretiemu prezidentovi  Spojených štátov  a spoluautorovi americkej Deklarácie nezávislosti  Thomasovi  Jeffersonovi.  Bola ohodnotená na 512 000 dolárov. V roku 1989 sa na večierku istých majiteľov zámku objavil aj spomínaný William Sokolin – skvelá príležitosť na to, aby sa pochválil svojím pokladom. Počas predvádzania však došlo k nehode. Fľaša padla zo stola na roh drevenej stoličky a odtiaľ rovno na zem. Keďže bola veľmi stará a krehká, hneď sa rozbila. Na zemi sa tak objavila mláka z viac než 200 rokov starého vína.

Sokolin bol tak rozrušený, že z večierka bez slova odišiel a fľašu nechal tam aj s manželkou. Manažér reštaurácie, známy odborník na víno, neodolal a usrkol si z kaluže viac než 200 rokov starého vína. Jeho reakcia bola: „Fuj“.

 

Chateau Margaux Stará Flaša Vína

Napriek tomu, že fľaša mala hodnotu 512 000 dolárov, poisťovňa vyplatila len 225 000 dolárov, čo je maximálna hodnota vyplácaná pri veľmi vzácnych fľašiach.

 

Comments

comments