Cena čaju, pri ktorej sa vám zatočí hlava

1450

Da hong pao

Da Hong Pao

Je to legendárny čínsky čaj. V doslovnom preklade: big red robe (veľký červený plášť). Ak ste už o tomto čaji počuli, mohol by vás zaujímať príbeh, ktorý sa s ním spája.

Začína sa v roku 1385 počas vlády dynastie Ming, keď sa mladý učeň menom Ju Zi Ding vydal na cestu do vedľajšieho mesta, aby sa zúčastnil cisárskej skúšky.  V tom čase to bola jediná cesta vedúca ku kariére úradníka. Po ceste však ochorel, a keď prišiel do mesta s názvom Wuyishan, nemohol pokračovať ďalej. Našťastie, mních z chrámu Tian Xin Yong Le uvaril silný čaj s liečivými účinkami a Ju Zi Ding bol uzdravený. Spravil všetko preto, aby sa stihol zúčastniť cisárskej skúšky. Ju Zi Ding nakoniec skúšku dokončil s najlepším možným skóre, dostal šarlátový červený plášť a stal sa z neho Čuan Yuan.

Učňov s najvyšším možným skóre volajú „Čuan Yuan“, majú sľubnú kariéru, vysoké postavenie a dokonca radia samotnému cisárovi.

Da Hong Pao
Pokorný učeň bol tak vďačný, že sa rozhodol cestovať späť, vyhľadať mnícha, ktorý ho uzdravil, poďakovať mu a spýtať sa ho, kde rastie čaj, ktorý mu uvaril. Po príchode k čajovníku Ju Zi Ding zabalil 3 kríky do svojho vzácneho šarlátového plášťa na znak vďaky a odniesol  si kúsok čaju v pohári domov.

O pár rokov vážne ochorela cisárova matka. Cisár zvolal sto najlepších lekárov a liečiteľov, no jeho matku nikto nevedel uzdraviť. Jedného dňa sa objavil Ju Zi Ding so svojím pohárom plným liečivého čaju. Po vypití sa cisárovej matke začal zlepšovať zdravotný stav a nakoniec sa úplne vyliečila. Cisár nariadil svojim sluhom, aby navštívili miesto, kde sa čaj nachádza, a používali ho výhradne na výrobu exkluzívneho čaju pre cisársku rodinu.

Da Hong Pao Čaj

 

Dnes čaj rastie len na troch kríkoch nachádzajúcich sa v horách Wuyi. Kríky sú uctievané a strážené.  Aby ste mohli tento čaj skúsiť, musíte byť vysoko postavený človek v Číne alebo veľmi vážený hosť. V roku 1998 sa objavilo na čiernom trhu 20 g čaju pochádzajúceho z materinského kríka. Tie sa následne predali za 20 800 € (1kg/1 040 000 €).

Comments

comments