Táto malá mokka kanvička pôvodom z Talianska, nazývaná tiež Bialetka (podľa jej vynálezcu Bialettiho), je jednoduché riešenie pre tých, čo chcú espresso, ale nemajú doma žiadny vhodný prístroj, alebo napríklad elektrinu.

Toto zariadenie totiž potrebuje len sporák alebo kachle.

  História v skratke

Príbeh začína v roku 1918, kedy sa Alfonso Bialetti vracia do rodného Talianska z Francúzska, kde pracoval 10 rokov v továrni na spracovanie hliníku a zakladá si svoje železiarstvo. Jedného dňa videl blízko svojej továrne ženu, ktorá si prala bielizeň v uzavretom bojleri s malou rúrkou uprostred. Tento stroj Bialettiho uchvátil. Prístroj sa skladal z rúrky, ktorá nasávala mydlovú vodu zo spodnej časti bojleru a polievala tak rovnomerne bielizeň pod výlevkou rúrky. Bialetti sa rozhodol, že tento postup skúsi použiť na výrobu stroja na kávu, ktorý by poskytol Talianom, aby si mohli robiť svoje espresso aj u seba doma. Keďže mal bohaté skúsenosti s hliníkom, zvolil si tento materiál.

Kedysi bola káva najčastejšie konzumovaná mužmi, a to vo verejných kaviarňach (coffee houses). Keď sa k pitiu pridali aj ženy, bolo na to nazerané ako znak emancipácie žien.

Kávovary na domáce použitie dovoľovali len prekvapkávanie horúcej vody cez namletú kávu, a tým sa vytváral nápoj, ktorý bol slabší než klasické espresso, respektíve nebol taký intenzívny ako espresso. Niekoľkým vynálezcom to nedalo a začali experimentovať s parou, aby napodobnili silnú a intenzívnu chuť „klasiky“ vyrábanej v kaviarňach.

V roku 1933 konečne Bialetti vynašiel „prístroj“ Moka Expess. Tvar tejto kanvičky je inšpirovaný strieborným kávovým servisom, ktorý bol obľúbený v bohatých talianskych rodinách a tento tvar sa zachoval až dodnes. Hovorí sa, že na prípravu kávy v tejto podobe nie sú potrebné žiadne zručnosti a každý si tak môže dopriať rovnakú kávu ako v kaviarni.

Najprv bola mokka kanvička predávaná len na lokálnych trhoch a tento stav pretrvával až do konca druhej svetovej vojny. Potom sa pripojil Bialettiho syn Renato a predaje sa raketovo zvýšili, a to vďaka kampani s malým mužíčkom s fúzikmi (l’omino con i baffi), ktorý je karikatúrou Alfonsa Bialettiho.

Postup prípravy 
Krok 1

Odvážte si zhruba 12-15 gramov kávy (na dvojšálkovú kanvičku) a pomeľte ju na hrubosť zodpovedajúcu o niečo menšej hrúbke ako na espresso.

moka konvicka

Krok 2

Uvarte vodu a nalejte ju do spodnej časti kanvičky s tým, že hladina vody je tesne pod bezpečnostným ventilom.

moka konvicka

Krok 3

Naplňte filter kanvičky kávou a sklepaním kávu rovnomerne rozprestrite. Prípadný prebytok kávy odstráňte prstom a vyrovnajte s hranou filtru. Kávu nijako neutlačujeme ani nepcháme. Filter následne umiestnime na spodnú časť kanvičky.

moka konvicka

Krok 4

Zašraubujte hornú časť na spodnú. Pozor! Spodok je horúci.

moka konvicka

Krok 5

Umiestnite kanvičku na sporák a zapnite (zapáľte) na stredný výkon.

moka konvicka

Krok 6

Hneď ako voda začne v spodnej časti vrieť, vzniknutý tlak tlačí vodu cez sitko s kávou nahor a tá následne pomaly vyteká z malej trubičky uprostred hornej časti. Ak začujete bublavý až syčivý zvuk, znamená to, že váš nápoj je hotový. Vypnite zdroj tepla. Potom si užite svoj lahodný nápoj.

moka konvicka

A nakoniec jedna taká zaujímavosť. Hovorí sa, že zvyšky kávy (v hornej časti) z predchádzajúcich príprav v kanvičke sa neumývajú, pretože to vraj umocňuje chuť a arómy následného nápoja. Neviem ako vy, ale ja si radšej udržujem svoju bialetku pekne čistú ?

Comments

comments