Mangalica, bravčové Kobe alebo poklad z Maďarska

1580

Prasa zabalené v ovčom rúne. Znie to ako výmysel, ale opak je pravdou. Toto plemeno prasaťa je takmer 200 rokov staré maďarské dedičstvo.

Mangalica, písané tiež mangalista, je vzácne maďarské plemeno prasaťa, ktoré sa vyznačuje dlhou srsťou podobnou ovčej vlne a mäsom s veľkým obsahom tuku.

Toto plemeno, ktoré bolo takmer vyhynuté, zažíva v poslednej dobe renesanciu a stáva sa akousi ikonou vo svete michelinských reštaurácií. Cena tohoto mäsa niekoľkonásobne vzrástla po tom, ako sa oň začali zaujímať svetoví šéfkuchári. Pýtate sa, čo je na “chlpatom” prasati také zaujímavé? Hlavným dôvodom, prečo je toto plemeno tak vyhľadávané, je obsah tuku. Tuk koncentruje chuť a robí mäso jemným a šťavnatým.

Mangalitsa

 

Mäso je na rozdiel od toho obyčajného krásne mramorované, presne ako u hovädzieho Wagyu. Všetky vyššie spomenuté vlastnosti boli v minulosti kvôli vysokému množstvu tuku odmietané.

Slovami šéfkuchára Devina Knella (executive sous-chef) z French Laundry:

Na rozdiel od normálneho bravčového mäsa je mangalica prerastená tukom, ktorý sa rozpúšťa na jazyku, to robí mäso jemným a krémovejším. Podobne ako u hovädzieho Wagyu.

 

Mangalica Maso

Comments

comments