Když jste trochu HEAVY, aneb kto je Monty ?

696

Čtenáři GRELEE,

určitě znáte spousty českých pražíren, kaváren a kavárenských povalečů, ale znáte třeba Montyho? Jeden z mála lidí, co nejen česky a hezky, ale i světově vyrábí tampery. Co to je? Je to jedna z velmi důležitách pomůcek pro baristy. Slouží k distribuci a upěchování kávy v portafiltru (páce kávovaru). Proč je to tak důležité? Všechno hraje se vším. Preciznost, síla, ale i design.

 

 

Řekni nám prosím něco o sobě, kdo je Monty? 

Jsem writer, barista a inovátor v oblasti kavárenství a barmanství obecně…a taky šťastně ženatej chlap. V životě jsem si už lecčím prošel, takže vím, co to je bejt držkou v blátě. A Heavy Tampernejlepší zkušenost, kterou jsem z týhle etapy mýho života získal, je umět znovu vstát a jít, z ničeho se neposrat a hlavně neopakovat svý chyby.

 

 

Ahoj Monty, jak tě napadlo pracovat zrovna na tamperech?

Před několika lety jsem plánoval vývoj a výrobu novýho kávovaru, který by fungoval najiných parametrech než klasické espresso kávovary. Potřeboval jsem si proto obnovit svý technical skills, který od dob mých studií na strojárně už nebyly zrovna fresh… Začal jsem se tak vracet k technickýmu kreslení a návrhům tím nejsnadnějším způsobem – a to byly právě tampery. Kromě toho mě tampery (resp. tamping) na procesu přípravy kávy vždycky bavily nejvíc.Po první vyrobené sérii tamperů, kterou mi tehdy zafinancoval kamarád (byl jsem tehdy švorc) mě to celé dost chytlo a řekl jsem si, že bych mohl svou hardcore produkcí přispívat i dál.

V České republice není moc firem co by tampery vyrábělo, je nějaká rivalita? Nebo se naopak nějak podporujete?

Řekl bych, že na tak malou zemi u nás vyrábí tampery celkem dost lidí. Mezi námi je spíš respekt a zdravá konkurence.

 

Co ty a kávové soutěže?

Jo, párkrát jsem se zúčastnil, párkrát jsem něco vyhrál…je to rozhodně dost velká zábava, kde potkáš hodně nových lidí a budoucích přátel, protože káva prostě lidi spojuje… na Heavy Tamperdruhou stranu to ale přináší dost stresu a ten už teď nějak nevyhledávám.

Nejlepší ukázkou, jak tamper slouží v praxi je převedení daného kousku, s jakým železem (myšleno pomůcky, stroje apod.)  nejradši makáš, od tamperu přes kávovar až k mlýnu a kafi?!

Každou mašinu musíš krmit jiným železem. Já jedu základny od průměru 41mm až po 58.7mm,  LM 58.4 convex, Slayer 58.6 flat atd.

Vždycky stejně záleží na tom, jaký košíky používáš na portafiltru. Nejradši dělám s La Marzocco a Slayerem a s naším 58.6mm king style tamperem, ale baví mě samozřejmě všechny HT tampery, včetně 3D printových.

Kávu mám obecně rád výběrovou, praženou na správnej profil, a hodně rád mám třeba jamajskou Blue Mountain.

Klade se důraz na preciznost, zpracování a jakousi vyváženost, jaké jsou úskalí výroby tamperu? 

Jde hlavně o to, aby byla vytvořena přesná technická dokumentace a použity ty správný materiály na výrobu a tím se snížila případná zmetkovost produkce. Už se stalo, že se jednou odepsala i celá prototypová série tamperů, to se prostě stát může.

Jak je na tom poptávka? Chodí ti nějaké speciální zakázky? 

Poptávka jde postupně nahoru, ale samozřejmě jsme ještě pořád na začátku. Máme i dost objednávek ze zahraničí, naše tampery jsme prodali do většiny evropských zemí, ale taky třeba do Kanady, Dubaje, USA nebo Austrálie.

Co nějaké speciální materiály?

Nejvíc využíváme titanovou úpravu povrchu, v portfoliu máme taky produkty z LED plastu, karbonu nebo UV plastu.

Momentálně jsi nově tedy začal vyrábět tampery z 3D tiskáren, popiš nám proces výroby, přece jen je 3D tisk ještě v plenkách.

Na 3D tisku mě maximálně baví to, že si výrobu řídím a hlídám sám od prvotního nápadu a jeho překreslení do programu, až po finální výrobek. Tím mi odpadá drahá prototypová výroba. V 3D tisku vidím obecně velkej potenciál, brzo by se v něm mohl rozšířit i novej materiál grafen, kterej je několikanásobně pevnější než ocel.

Co výroba kovových a dřevěných tamperu? Jak jde tahle část a jsou zde nějaká úskalí?

Po první zkušenosti, kdy jsme vyráběli celý tamper na jediném stroji (pro ten to tehdy nedopadlo moc dobře ☺), se dnes všechny díly vyrábějí separátně, tzn. kovové části se dělají na strojích na kov a dřevěné na dřevoobráběcích strojích.

Spolupracujeme se stejnými výrobci od samého začátku, na které se můžu naprosto spolehnout a plně jim důvěřovat. Sdílejí náš entusiasmus do celého projektu a vždy nám vycházeli ve všem vstříc.

A pro výrobu rukojetí se používají různé druhy vzácných a výjimečných dřevin jako např. eben, ironwood či gvajak lékařský.

Heavy Tamper

 

Prozradíš nám nějaké chystané novinky? 

Novinek je celkem dost, od inovativních push tamperů a coffee distributor tamperů, až po nový kávovar pro alternativní přípravu kávy pomocí vakuové technologie, který kavárenský trh posune na úplně jinej level.

Závěrem? Vše podstatné bylo řečeno. Vyčerpávající odpovědi od tohoto energií nabitého člověka. Věříme, že jste si článek užili stejně jako my. 

P.s.: Monty nedělá jen tapery. Na vše se můžete mrknout zde

 

Comments

comments