Mikulovská Oblasť

Zrejme už pred viac ako 6000 rokmi nechávali nomádske národy skvasiť plané hrozno a bobule na víno a pri prechode na usadlý spôsob života patrila vínna réva spolu s olivami a figami k prvému planému ovociu.

 

ČESKÁ REPUBLIKA 

Podľa povesti siahajú počiatky vinárstva v Čechách do 9. storočia. Bolo to pri Mělníku na sútoku riek Vltavy a Labe. Réva vínna sa tu udržala dodnes. Česko má 19 000 hektárov viničnej plochy, len na porovnanie francúzska vinárska veľmoc BORDEAUX má 123 000 hektárov viničnej plochy. Sme síce trpasličia vinárska krajina, ale vieme vyrobiť nádherné harmonické vína, ktoré sú typické pre našu krásnu krajinu.

Rozdelenie a KategorizáciaČeska Republika

Vína rozdeľujeme na:

• Tiché vína

• Šumivé a Perlivé

• Likérové

Česko má takzvanú germánsku kategorizáciu vín. Vína tak rozdeľujeme na:

*Zemské víno

Je vyrobené výhradne z tuzemského hrozna zozbieraného na vinici pre akostné víno danej oblasti. Cukornatosť hrozna pri zbere musí byť min. 14 °NM.

*Akostné víno

Na výrobu môžu byť použité výhradne tuzemské hrozná odrôd zapísaných v Štátnej odrodovej knihe. Výroba vína musí prebehnúť vo vinárskej oblasti, v ktorej boli hrozná zozbierané. Cukornatosť hrozna musí dosiahnuť min. 15 °NM.

*Akostné víno s prívlastkom

Hrozno na výrobu musí spĺňať všetky požiadavky na výrobu vína akostného. Navyše musí pochádzať z jednej vinárskej podoblasti a pôvod hrozna určuje jeho cukornatosť, hmotnosť.

Rozdelenie Prívlastkov:

*Kabinetné víno
kategória vín vyrobených z muštov, ktoré dosiahli najmenej 19 °NM. Bývajú to ľahšie, suché, príjemne piteľné vína.

*Neskorý zber
Vína, pri ktorých bol zber hrozna pri cukornatosti najmenej 21 °NM. Bývajú to plné, extraktívne, suché či polosuché vína.
*Výber z hrozna
Vína vyrobené z hrozna, ktoré vyzrelo na najmenej 24 °NM. Bývajú to vína plné, extraktívne, s vyšším obsahom alkoholu, niekedy s vyšším obsahom zostatkového cukru.
*Výber z bobúľ

Vína vyrobené z hrozna, ktoré zrelo veľmi dlho na vinici a mušt z neho získaný dosiahol aspoň 27 °NM. Bývajú to veľmi plné, extraktívne, polosladké či sladké vína.

*Ľadové víno
Vyrába sa lisovaním zmrznutého hrozna zozbieraného pri teplote najviac -7 °C. Získaný mušt musí vykazovať cukornatosť aspoň 27 °NM. Hrozno pri lisovaní nesmie rozmrznúť, preto zostáva časť vody nevylisovaná v hrozne vo forme ľadových kryštálov a pri lisovaní sa získa koncentrovaný mušt. Ľadové vína bývajú veľmi extraktívne a sladké. Dajú sa vyrobiť len v niektorých ročníkoch, a preto sú vzácne a pomerne drahé.
 *Slamové víno
Vína, ktoré vznikli z hrozna dosušeného najmenej tri mesiace na slame či trstine alebo zaveseného v dobre vetranom priestore. Tým sa odparí časť vody a koncentruje sa obsah extraktívnych látok. Získaný mušt musí vykazovať najmenej 27 °NM. Lisovanie môže prebehnúť už aj po 2 mesiacoch, ak mušt dosiahne cukornatosť 32 °NM. Slamové vína bývajú veľmi extraktívne a sladké. Ich výroba je náročná, a preto sú pomerne vzácne a drahé.
*Výber z cibéb
Vína vyrobené z vybraných bobúľ napadnutých ušľachtilou plesňou alebo z prezretých bobúľ, ktoré dosiahli cukornatosť min. 32 °NM. Takto vyzreté bobule sa vďaka extrémne dlhému času zrenia väčšinou menia na hrozienka – cibéby. Bývajú to vína veľmi extraktívne, sladké, vzácne, a preto drahé.

 Víno originálnej certifikácie V.O.C.

Vína VOC sa vyrábajú z odrôd typických pre určitý región. Vína musia mať charakter daného regiónu a zodpovedať pravidlám VOC. O pridelení známky VOC rozhoduje združenie vinárov, ktorého musí byť producent členom. Prvým apelačným systémom u nás je od roku 2009 V.O.C. Znojmo, ktorý je nasledovaný vínami V.O.C. Mikulov, V.O.C. Modré hory, V.O.C. Pálava a V.O.C. Blatnice.

Česká republika sa rozdeľuje na dve oblasti: Čechy a Morava.

Každá oblasť má svoje podoblasti.

Čechy= Mělnická (360 ha) a Litomeřická (293 ha)

V Čechách nájdeme 72 vinárskych obcí, 152 viničných tratí a 164 pestovateľov.

Morava= Znojemská, Mikulovská, Slovácká a Velkopavlovická.

Vinárska oblasť Morava zahŕňa územie od južného cípu Moravy až po polohy rozkladajúce sa na západ od Brna. Zretie hrozna prebieha na Morave pomalšie. Preto sa v nich udrží a koncentruje väčšie množstvo a väčšia rozmanitosť aromatických látok. Pretože Morava má 96% viničnej plochy Českej republiky, v tomto článku som sa zameral na túto úžasnú oblasť, kde som sa aj narodil.

 Každá podoblasť na Morave vie dať nádherné vína, ktoré sú z odrôd typické pre danú podoblasť. Znojemská hlavná odroda je Veltlínske Zelené, ktoré sa môže rovnať s rakúskym Grüner Veltliner. Veľmi dobre sa tu darí aj Rizlingu Rýnskemu, ktorý je svieži a ovocný. Vďaka štrkovým podložiam prekrytým miestami sprašou sa tu darí odrode Sauvignon blanc, ktorý je tu aromatický, osviežujúci a minerálny. Pre okolie Dolních Kounic je potom typické pestovanie modrých odrôd, hlavne Frankovky.

Znojemská Oblasť Znojemská Oblasť

Mikulovská podoblasť sa môže pýšiť vápencovým masívom Pavlovských vrchov.

 Na jeho úbočiach a v širšom okolí sú rozšírené vápenité íly, piesky a sprašové náveje. Dominantnou odrodou je tu Rizling Vlašský, ktorý je tu jedinečný, minerálny a okúzľujúci. Severne od Pálavy v okolí obcí Strachotín, Pouzdřany a Popice sa darí Rizlingu rýnskemu, Tramínu a Pálave, ktorá je tu doma, nie je lepšej oblasti pre túto šťavnatú aromaticky postavenú odrodu. Vinárstvo Sonberk sa špecializuje na túto veľmi populárnu odrodu a chlapci ju tu robia naozaj dobre. Môžete ochutnať Pálavu, ktorá je postavená na zostatkovom cukre aj suchý neobvyklý elegantný variant.

Mikulovská Oblasť Mikulovská Oblasť

 Velkopavlovická podoblasť – nachádzajú sa tu pôdy na vápenitých íloch, slieňach, pieskovcoch. Doma sú tu hlavne modré odrody, vysadzované sú predovšetkým na pôdach s vysokým obsahom horčíku. Darí sa tu burgundským odrodám (Pinot noir a Chardonnay). Významné vinárske obce sú Velké Bílovice, Bořetice, Velké Němčice, Němčičky a Velké Pavlovice. Za zmienku stojí, že tu vo Velkých Pavlovicích, bola roku 1961 v Šľachtiteľskej stanici vyšľachtená Ing. Jaroslavom Horákom odroda ANDRÉ (Frankovka x Svätovavrinecké) a tiež spomínaná odroda PÁLAVA (Tramín Červený x Müller Thurgau). Určite odporúčam ochutnať alebo navštíviť Vinárstvo Jan Stávek, ktoré vyrába výborné tiché vína aj takzvané Fortifikované vína, patrí medzi najlepšie v ČR. Ďalšie odporúčané vinárstvo je Stapleton&Springer, ktoré sa špecializuje na odrodu Pinot noir. Chlapci to robia veľmi dobre, môžete túto elegantnú burgundskú odrodu ochutnať z jednotlivých viničných tratí a v rôznych druhoch tichých vín.

Velkopopovická Oblasť českého vína

Slovácká podoblasť – rôznorodé prírodné podmienky. Na juhu Slovácka sa rozkladá krajina Podluží.

Väčšina vinárskych obcí leží pozdĺž rieky Moravy. V dôsledku toho tu vznikajú vína s výrazným odrodovým charakterom. Darí sa tu hlavne Rizlingu rýnskemu, Rulandskému bielemu a Rulandskému šedému, z modrých odrôd Frankovke, Zweigeltrebe. Vo vinárskej obci Moravská Nová Ves bola vyšľachtená Lubomírom Glosom odroda Cabernet Moravia (Cabernet Franc x Zweigeltrebe).

Aj keď sme pivnou krajinou, výroba vína je u nás nedielnou súčasťou a veľkou tradíciou, v ktorej je potrebné pokračovať a hlavne si ju užívať a oslavovať.

Martin Kleveta

Comments

comments