Obsluha

Ráda bych upozornila, že v článku nenarážím na žádné konkrétní osoby (možná jen trochu), neumřelo žádné štěňátko a na celou akci dohlížel krotitel divé zvěře.

Back

2. Článek je založen na pravdivých událostech…

Stejně jako Robin Hood měl pocit, že brát bohatým a dávat chudým je ta nejlepší cesta ke spravedlnosti, v dnešní době si lidé myslí, že napsat hodnocení restaurace na portály jako je Yelp nebo Tripadvisor svět spasí. Víte ale, jak se to říká – Jeden myslel a víte, co se mu stalo…

Spousta restaurací oceňuje své zaměstnance podle hodnocení na sociálních sítích a Tripadvisoru. Jak slovně, tak finančně. V dnešní době už to není jen o spropitném, ale právě o vašich recenzích. Jaká je tedy objektivnost? Je správná cesta vše pochválit a pak napsat hodnocení s jednou hvězdičkou? V té chvíli se pro Vás v pekle chystá určitě místo.

 

Pojďme si projít tři typy hodnocení, se kterými se v běžné praxi setkáte:

1.       Nezdravá nadšenost, která smrdí podfukem

Dechberoucí prostředí, nejlepší jídlo, co jsem kdy jedl, fantastická obsluha. Přijdeme znovu (až zase našetříme)… to určitě!

–          Tato recenze může být od tří lidí: Zaprvé – měli jste stůl strašně cute amíků, s velkou pravděpodobností gayů, kteří výrazným hlasem křičeli: Its sooo bjutifl, Senk ju very mač, pokaždé když jste dotáhli svoje ctěné nohy k jejich stolu. Zadruhé – po šesti pivech jste se rozhodli se svýma kolegama vyměnit si komentáře na Tripu a telefonní čísla na hostesky. Zatřetí – Postěžovali jste si mámě, že jsou na Vás hosti zlí a jak je šéf s ohodnocováním nespravedlivý. To by vysvětlovalo tu část komentáře, kde anonym píše o tom, jak byl Tomášek strašně úžasnej a roztomiloučkej při tý obsluze. Přecejen, kdo by u toho tahání talířů roztomilej nebyl.

 

2.       Smyšlená recenze

Bohužel, i takové dny jsou. Tyto komentáře mohou být od konkurence, divnolidí nebo bejvalek. Lidi můžete v téhle chvíli naštvat čímkoli, i když ještě neviděli vaše svraštělý čelo při jejich dotazu ve dveřích: a vaříte tady? Kdo je teďka roztomilej?

–          Hosty naštvete i tím, že máte úplně plno a oni by chtěli stůl bez rezervace. Co teď? V kuchyni zvoní zvonek, jídla chladnou, kuchaři rudnou, na dvojce není dolitý víno, na sedmičce chtějí platit a dvanáctka čeká na aperitivy. ,,Omlouvám se, máme plno, příště s rezervací“ Vám ale zařídilo další špatnou recenzi o tom, jak jste byl strašně nepříjemnej a arogantní jídlonoš. A je to. Arogantní obsluha, která nám naznačila, že tu není pro naše potřeby a nenašla nám stůl. Famfáry a červenej koberec k manažerovi. Napiš stokrát host má vždy pravdu a je na prvním místě, ať už se to neopakuje.

 

3.       Překroucená historka aneb babka kořenářka

Už máma říkala, ať si nevymýšlíte. V pravidlech TripAdvisoru bohužel není, že musíte položit ruku na bibli a přísahat, že řeknete pravdu a nic než pravdu. Co by se Vám taky mohlo stát že jo? Vždyť smažák mají všude.

–          Byly to malý porce – jasně, je to degustační menu. Citace z Wikipedie: Degustace neboli ochutnávka. V překladu to tedy neznamená, mámo, sněz, co to jde a vezmi na záchodě mýdlo.

–          Studená polévka – to už tak u gaspacha bývá.

–          Trvalo to dlouho – hele není to, jak otevřít coca colu. V restauraci jste nebyli sami a fast food je o dům dál. Navíc v kuchyni byl jeden kuchař po večírku a druhý na něj v noci půjde. Na tohle jsou přece rozpisy směn nebo ne?

–          Obsluha si nás nevšímala – taky už bylo po zavíračce, židle na ježka, všichni už byli doma, a to jedno nosítko si vytáhlo krátký párátko a muselo tam s Vámi čekat, než přijede taxi.

–          Nechutnalo mi – ale snědl jste to a vylízal talíř. Ještě jste pěkně poděkoval a mrkl na servírku, když odnášela talíř.

–          Přišel jsem na svatomartinskou husu – v březnu.

Knihu stížnosti najdete už leda ve čtverce. S větší pravděpodobností byste omylem psali číšníkovi do rezervační knihy. Jedinou možností je tedy opravdu jen internet? Když vznikne problém nebo se Vám něco nezdá, jak situaci v restauraci řešit?

 

1.       Ptejte se, ale vše si nejdřív dvakrát promyslete!

–          Budete se divit, ale občas nám lichotí na Vás udělat trochu machry, že víme, co jsou některé pojmy a názvy zač a Vy ne. Jsme prostě servis v topu! Pokud si ale nejste jistí nějakou úpravou nebo surovinou, zeptejte se dopředu, ať z Vás pak obsluha nemusí páčit, proč jste to nesnědl i když to bylo hrozně dobrý.

2.       Nešetřete s pochvalou!

–          Pokud jste od začátku normální, bude vaše stížnost nebo výtka mnohem cennější, pokud s Vámi do dezertu bylo vše ok. On možná ten vlas v jídle fakt nebyl úplně v poho a minimálně jim to servis půjde vytmavit do kuchyně.

3.       Nepřesvědčujte obsluhu o tom, jak se to dá dělat líp!

–          Že děláte králíka na majoránce s česnekem, je obsluze úplně jedno. Až půjdeme na večeři k Vám, klidně si můžeme vykládat o tom, jak to děláme my.

4.       Dávejte si pozor na gesta!

–          Stejně jako Vy pozorujete nás, my pozorujeme Vás. Nejen my. Kuchař, hosteska, paní na myčce. Nekrčte nos, neprotáčejte oči, pěkně papejte, složte příbor, utřete si pusu a ubrousek si dejte zpátky do klína. Běda tomu, kdo ho dá do talíře!

5.       Číšník mě má ve friendzone!

–          V této chvíli se nebojte názor říci. Pokud máte číšníka na své straně, sdělte mu svoje výtky a připomínky. Nezaujatý číšník vaše připomínky přijme jedním uchem tam a druhým zpátky, a ještě si na Vás budou při odchodu ukazovat. Pokud ale číšníkovi necuká v oku, když s Vámi mluví, nebojte se sdělit mu své poznatky.

6.       Pokud je opravdu něco špatně, řekněte to hned!

–          Zásadně neřešte věci pozdě nebo zpětně. O půlnoci se totiž koně mění v myši a kočár v dýni.

 

,,Chci napsat recenzi po své návštěvě. Nemůžu kvůli tomu spát, je to mé životní poslání a chci být jako Captain America“! Dobře, napište recenzi, máte mé požehnání.

Obsluha
Back