Spoločnosť Wine Expert v spolupráci s x-bionic® sphere v Šamoríne pozýval 14. a 15. septembra do veľkolepých priestorov reštaurácie Golden Garden.

Premiérovo na Slovensku sa o pompézny degustačný zážitok postaral François-Louis Vuitton, priamy potomok zakladateľa exkluzívnej módnej značky Louis Vuitton.

Pozvaní, tak mali možnosť nielen sa stretnúť so samotným François-Louis Vuitton, ale aj so šéfkuchárom roka 2017 Lukášom Heskom, ktorý sa postaral o viac ako polovicu gastronomického zážitku.

 

Ako to vlastne začalo.

Minulý rok, mi prišla správa od jedného zo zástupcov Wine – expert Tomáša Vyšvádera, že ide do Bordeaux, no hlavne, čo ma prekvapilo, bola jedna informácia. Čakalo ho stretnutie so samotným François-Louis Vuitton.François Louis Vuitton

Onemela som.

Samozrejme, že som nežiarlila, ani nezávidela, ale bol to môj splnený sen. V tom čase, som, ale netušila, že budem mať možnosť pána François-Louis Vuitton obsluhovať a hlavne oddegustovať jeho vína.

Popri práci a všetkých zmenách v mojom živote som na to akosi pozabudla. Až mi raz v jeden deň zazvonil telefón, či mám voľno a  či budem mať čas. Pýtala som sa: “Prečo?”.

prichádzala odpoveď : ” Pamätáš sa, ako sme boli aj s Dávidom Winterom v Bordeaux za ” Vuitton – om ” ?  Nasledovalo rýchle preberanie spomienok a tresklo mi to do hlavy.

” Jasnééééé! ”

Odpoveď znela : ” Chceš ho ísť obsluhovať?”

Čo by ste povedali Vy?

Prvýkrát v živote som mala možnosť stretnúť sa s ním a s jeho technológom a teda s francúzskymi vinármi.

Bolo to jasné : ” počítaj so mnou! ”

 

Priebeh celého večera. 

Len čo sme prišli, pred vstupom nás prekvapil Lukáš. Mala som možnosť sa s ním už stretnúť, ale tento krát to bola spolupráca s ním, a ako som mu aj povedala, bolo mi cťou. Ale to podstatné, nás čakalo až potom.

Samotný François-Louis Vuitton

Predmetom kolekcie sa stala jeho vášeň k vínu, pričom ako osobnosť reprezentujúca luxus vo francúzskom štýle bolo aj jeho osobným záväzkom navrhnúť exkluzívnu prezentáciu svojej novej kolekcie. Súkromná kolekcia vín F.-L. Vuittona je známa svojou kvalitou, luxusným dizajnom a prestížou.

Ako všetci muži v ich rodine aj François-Louis zdedil svoje meno po svojom prapradedovi Louis Vuittonovi, zakladateľovi prestížneho módneho domu. François-Louis sa však rozhodol pre iný osud než ten, ktorý mu zamýšľala jeho rodina, aby bol pokračovateľom v podnikaní parížskej elegancie. Stal sa milovník všetkého dobrého a krásneho, človekom, ktorý oceňuje vyberané jedlá, výnimočné vína a cigary. Je stelesnením hedonizmu a francúzskeho životného štýlu.

Každá fľaša po trpezlivom dozrievaní v pivniciach jeho château je označená a balená spoločnosťou Maison Bouey. Produkovať vlastnú súkromnú značku mu umožnila práve známosť s rodinou Bouey, ktorá predstavuje tradičnú obchodnícku rodinu s vínom pôsobiacu vo francúzskom Bordeaux už od roku 1 821. Práve z tejto lokality a z tých najlepších viníc pochádza aj súkromná kolekcia F.-L. Vuittona.

Výsledkom sú nádherné kazety, ktorých elegancia zodpovedá pozornosti venovanej každému detailu, sú označené troma iniciálkami “FLV” rovnako ako tie, ktoré sú vyryté na prvej sade manžetových gombíkov Francois-Louis Vuittona. Vína kolekcie je možné konečne zakúpiť aj na Slovensku, výhradné právo na ich distribúciu získala spoločnosť Wine Expert.François Louis Vuitton 1

Teraz prichádza rad na mňa. Aby som popísala pocity, ktoré vo mne z toho večera utkveli.

Prvá vec, ktorá ma upútala, bola, že pán François-Louis Vuitton, hneď na začiatok prišiel a pozdravil nás, Personál, ktorý sa skladal, sommelieri : Tomáš Vyšváder, Marek Hvoľka a Dominika Kupcová (ja).  Neskôr prišli na rad čašníci a hlavne kuchári na čele s Lukášom Heskom. Neskutočné gesto. Až potom sa vybral ku degustujúcim a vychutnávačom jeho vína.

A je tu servis! 

Ako prvé sme podávali mušle Svätého Jakuba, chren a kaleráb. K tomu sme navolili Château Malartic – Lagravière blanc 2015, Pessac – Léoganon, France. Bolo to predsa o jeho vínach. Museli sme sa ako sommelieri pohrať s touto úlohou a priradiť vína k tak náročným jedlám, aké najlepší slovenský šéfkuchár navaril a prichystal.

V celom tomto “predstavení” sme podávali len dve biele vína. Ku všetkému ostatnému sme snúbili už len červené vína. Je to úplne jasné kedže v rámci Bordeaux počítame s vyšším počtom červeného vína.

Do popredia by som hlavne chcela dať štvrtý chod, ktorého chuť si pamätám ešte stále. Hneď na začiatok, to rozpíšem.

Ak si ako človek laik, alebo aj človek, ktorý je milovník gastronómie objedná rybu, viac menej nikdy k nemu červené víno nedostane. Ale Lukáš, ktorého som nazvala majstrom, pre mňa urobil, niečo čo ma veľmi prekvapilo.

Údená kambala, pyré zo žltého hrachu, pečená cibuľa. Podľa viacerích ľudí, vraj víno “zhltlo” chuť a hlavne dojem jedla.

Ale pre moje šťastie, existuje subjektivita. Víno, ktoré sme servírovali bolo zo Château Lascombes, 2012, Margaux.

Zaúdenie kambaly pomohlo aby dojem bol ťažší, čiže sa to prelínalo. Neskôr nastúpila chuť pyré zo žltého hrachu, ktorá zostávala v ústach aj po prehltnutí vína a pečená cibuľa, tomu urobila, len balans chutí. Možno to bude znieť negustiózne, ale zjedla by som každú jednu porciu, haha.Lukáš Hesko

 

Každé jedno jedlo,každé jedno víno bola chuť, ktorá za sebou zanechávala dlhú kaudáliu.

Za kambalou na sledovala hovädzia roštenka, tekvica, brokolica a nakladané huby ( bohužiaľ, pri zhone práce som nemala možnosť oddegustovať ). No napriek tomu, sme degustovali , každé jedno víno, čo máme v popise práci.

Lukáš HeskoChâteau La Gaffeliére, 2009 , Saint – Émilion Grand Cru. Veľmi plné víno, štrukturované a ovocnosť mu nechýbala. Nádherný súlad vôní a chutí. Čokoláda, tabakové tóny, moruša, drobné ovocie. To, čo človek hľadá, nájde.

François Louis Vuitton

 

 

Musím sa priznať, že pri celom večeri toho bolo veľa. Vyžadovalo si to obrovskú dávku profesionality a sústredenia. Pomedzi toto všetko prišiel za mnou Lukáš a spýtal sa mi či nechcem dezert. Behom pár sekúnd bol naservírovaný. Moje kroky aj s dezertom v ruke viedli hneď ku poslednej sladkej časti večera. Château Lafaurie – Peyraguey, 2010, Sauternes. Spolu s dezertom – pečené jablko, rozmarínový krém s mandľami, to bola veľmi zaujímavá kombinácia. Do popredia dám hlavne to pečené jablko. Tá kyslosť jablka, to kompletne celé osviežila. Darmo, niekedy Vám stačí jedna ingrediencia a zmení to úplne súlad všetkého, čo očakávame.

Lukáš Hesko

 

Bolo mi cťou.

Cťou obsluhovať prvý krát vo svojom živote francúzskeho vinára.Malo to pre mňa ešte jeden bonus. Dostala som kazetu jedného vína, no s venovaním priamo od pána Vuittona.

François-Louis-Vuitton

 

Večer končil vydražením jeho kolekcie vín za viac ako 2000 €. Bolo to nad moje očakávanie, všetci boli spokojní, a odchádzali len s pozitívnymi dojmami.

Chcem sa teda poďakovať celému tímu Wine – expert, že mi dovolili, byť súčasťou tejto akcie a dali mi možnosť, ukázať opäť o čom gastronómia je. Naozaj je to tak, že víno nás spája.

Wine Expert

 

Na zdravie priatelia!

 

Comments

comments