Dominika Kupcová – Sommelier Hotel Matysak

2021

Dominika Kupcová patrí do kategórie výrazných ľudí Slovenskej sommelierskej scény.

Je to typ ženy, ktorú keď raz stretnete nikdy na ňu nezabudnete, (a nie len muži) ak vás neočarí úsmevom, ktorý nejednému mužovi podlomí kolená. Dostane vás kopou skúseností a informácií, ktoré má, no hlavne dokonale ovláda. Ak patríte medzi ľudí milujúcich dobre víno a nepohrdnete dobrou konverzáciou, tak Dominika je pre vás “to pravé orechové”.

Dominika Kupcová

 

Dominika vyštudovala Strednú odbornú školu vinársko-ovocinársku v Modre. Momentálne pracuje ako sommelier v Hoteli Matyšák a zároveň ako šéfredaktor pre Grelee Magazine ( správne je naša 🙂 ) .Dominiku sme navštívili v Hoteli Matyšák a súhlasila, že snami spraví krátke interview.

Ahoj Domi, na začiatok taká “originálna” otázka, kedy v tvojom živote prišlo rozhodnutie, že sa staneš profesionálnym sommelierom a Tvoj pohár bude vždy naplnený vínom ? Čo Ťa k tomu viedlo ?

 

Moja cesta sa začala ako už bolo spomenuté vyššie na škole. Impulz tejto myšlienky prišiel od mojej maminy, ktorá mi moc na výber nedala a skôr to bolo také nútené. Mala som vybraté aj iné školy, kam som pochopiteľne chcela ísť radšej, ale nedá sa oponovať, pretože mamina je mamina (smiech). V tom čase sa na škole otváral odbor sommelier, čo bolo úplne prvýkrát. V danom momente, keď na školu prídete a prvé čo do ruky dostanete sú nožnice a motyka, je pre päťnásťročnú dospievajúcu pubertiačku trošku stresujúce. Postupne ako som prechádzala ročníkmi som sa stotožnila s „ vinárkou“ .V treťom ročníku som dostala možnosť ísť na súťaž mladý sommelier v Piešťanoch, no bez úspechu. V štvrtom som šťastie skúsila znova. Pripravená inak, aj s inými vedomosťami. Podarilo sa mi, čo sa po dlhej dobe na našej škole nepodarilo nikomu. Vicemajsterka v tejto súťaži. Krásny pocit, po tomto momente som si už bola istá čo zo mňa bude. Ďalší rok som išla na majstrovstvá, ktoré usporiadala ASSR ( Asociácia sommelierov Slovenskej Republiky) a opäť som titul obhájila.  Mojou ďalšou métou bolo pokračovať čo najďalej a byť hrdá sama na seba.

Pamätáš si na svoje prvé víno, ktoré si ochutnala ? Aké bolo ?

Ako malej mi babka dávala upíjať z piva, čiže to bolo určite skôr ako víno. Spomienky mám však na našu chatu v Modre Harmónii, kam sme chodili od detstva. Na každom vinobraní sme skoro vždy boli. Naši rodičia často v Modre chodili na ochutnávky a pamätám si, keď sme boli na jednej letnej degustácií a mamina mi dala ochutnať Tramín červený a keď mi to povedala, myslela som, že si robí zo mňa srandu. Veď ako vysvetliť desaťročnému dieťaťu, že i keď je to biele víno, volá sa červený. Dnes sa sama na to hnevám, ak sa ľudia zľaknú, keď im prinesiem biele, pretože stále sa nájdu takí, ktorí to nevedia, hahaha.

Ako to vidíš dnes?

 

Dnes je to v rámci degustácií a poznávania vína úplne iné. Hlavne medzi ľuďmi. Pribúda čoraz viac vínomilcov a vytráca sa laickosť. Nie vždy to tak samozrejme je. Čo sa týka mňa, je to sto a jedno. Ako som  rástla a dospievala, rástli so mnou aj moje vedomosti, chuťové a čuchové poháriky. Nedá sa to porovnávať, za desať rokov to tiež bude zase o niečom inom. Teším sa na to, kam sa posuniem a aké budem mať možnosti.

 

Ako vyzerá Tvoj bežný deň v práci ?

 

Sommelier nikdy nemá bežný deň a nikdy sa neopakuje. Boli dni kedy som bola od ráno skoro do včera zatvorená v pivnici, kde som presúvala staré ročníky. V pivnici je momentálne cez 40 000 fliaš, takže to mám občas náročné. Napriek tomu, „disneyland“ ako ho ja volám, ma baví a mám to tam rada, aj keď je tam niekedy neskutočná zima. Po novom mám novú hračku – IFAVINE, takže vína, ktoré sú v pivnici skúšam a pozorujem. Ako sommelier si vína musím poznať a musím vedieť, aký servis je pre nich najlepší a ako s nimi pracovať.

 

Dokáže Ťa zákazník ešte niečím prekvapiť / zaskočiť ?

 

Ako som už spomínala, Tramín je už taká klasika. Mám v hlave veľa hlášok zákazníkov, čo naozaj niekedy človek nevie ako na ne reagovať. Mňa vie stále neskutočne zaskočiť, keď si k vínu ľudia pýtajú citronovú vodu. Možno so mnou nebude niekto súhlasiť, no pre mňa je to potom úplne zbytočné degustovať víno.  Viem, že veľa ľudí nepozná slovenské novošľachtence, no i napriek tomu si myslím, že Devín a Dunaj majú svoje miesto v našej vínnej karte. Neviem prečo sa  ľudia pýtajú, že či ten Devín je z hradu Devín. Občas sa stane, že si zákazník vypýta Dunaj, ja ho prinesiem a potom v plnom rozhorčení na mňa pozerajú, že oni chceli biely Dunaj. Preto často krát musíme opakovať, že biely Dunaj neexistuje.

dominika kupcova

Aké vína máš rada a ktoré sú podľa Teba trendy ?

 

Ja milujem víno. Je mojou prácou a mojím hobby. Baví ma všetko, čo je zaujímavé, iné a nové.

Víno si doma otváram podľa nálady, únavy a podľa toho aký bol deň. Veľmi obľubujem šumivé vína a Champagne. No sú dni, kedy mám náladu na dobrý Riesling z Rheingau, plné červené vína sú mojou srdcovkou – či už je to Gaja, alebo vína z Margaux

Trendov je momentálne veľa, čiže si nedovolím odhadnúť za všetkých, len za tých ľudí, s ktorými sa ja stretávam. Často si odo mňa ľudia pýtajú ľahké biele mladé vína. Ľudia vyhľadávajú svieže biele a ružové vína. Keď si tak spomeniem, pár týždňov dozadu sme sa viacerí sommelieri rozprávali o tom, že sme radi, že už trošku ustupuje ten „boom“ s Novo Zélandskými Sauvignonmi, no i napriek si ich stále pýtajú. Veľmi sme všetci nadšení, ak si ľudia pýtajú vyzretejší, starší Rizling rýnsky. Treba skúšať zaujímavejšie veci a neostávať v tej základnej línií, na čo sme zvyknutí J

Myslíš, že slovenské vína majú na to aby konkurovali tým zahraničným ?

Nemyslím, viem. Naše vína, už konkurujú o čom naozaj aj svedčia všetky tie ocenenia zo zahraničia, ktoré sa nám vracajú z jednotlivých svetových súťaží. Určite vo veľa aspektoch nedokážeme konkurovať, no myslím si, že by sme sa nemali zameriavať v čom konkurovať, ale v čom zaujať. Máme veľké množstvo odrôd a vín, ktoré si zaslúžia viac povedomia ako napríklad naša Frankovka modrá, Modrý Portugal, Dievčie hrozno, Silvánske zelené a samozrejme  naše novošľachtence ( aj keď, tu so mnou nie všetci súhlasia) .

Aké sú Tvoje profesionálne sny ? 

Mala som veľa snov, a veľa takých na ktoré možno mať nikdy nebudem. Mojím hlavným snom je nikdy sa nevzdať a robiť to, čo ma baví. Veľkým profesionálnym snom pre mňa je posúvať vedomosti a učiť v budúcnosti mladé vinárske a sommelierske talenty. Chcem, aby mali totiž omnoho viac možností a rozvoja v rámci nášho Slovenska. Tu, nám mladým stále chýba veľa možností na rozvoj. V neposlednom rade snívam o tom, že by som raz mala svoje vlastné bistro s vínami, ktoré by boli mojou srdcovkou a s výborným lokálnym jedlom. Chcela by som sa podeliť ďalej o vášeň k vínu a k jedlu, aby aj ostatní ľudia vedeli a pochopili, prečo je to pre nás neodlúčiteľnou súčasťou.

Dominika ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov a veľa vypitých pohárov vína 🙂

 

Comments

comments