Bez chuti to nejde nebo jak na dochucování

509
Koreniny

   Protože už nežijeme v době kamenné, není pro nás jídlo pouze prostředkem pro přežití. Jídlo je kultura, je to společenská událost, je to požitek chuti.

dochucovaní

 

Proto je samozřejmě důležité, aby nám to také chutnalo. Že to nejde bez soli, už dávno víme z pohádek. Máme pro Vás ale ještě několik dalších tipů, jak vyladit chutě, které možná už tak známé nejsou!

Sůl nad zlato

Určitě jste někdy ochutnali jídlo úplně bez soli. Můžete se přetrhnout, nasypat tam koření „na půl hektaru“ a stejně to pořád nebude ono. Teprve sůl je ta zázračná pochutina, která vytvoří ze smíchaných surovin skutečné jídlo. Jak říkám, to už dávno víme. Ale dokonce i nejeden profesionální kuchař zapomíná, že bez soli se neobejde ani pokrm sladký. Dám jeden konkrétní příklad.

Dukátové buchtičky s vanilkovým krémem miluje většina Čechů. Lahodné nadýchané sulbuchtičky se přímo rozpouští v krémové sladké vanilkové omáčce. Talíř s touhle nádherou přistane před námi na stole a my se vrháme po příboru jako hladový pes. První sousto letí do úst rychleji, než se stihne babička v čele stolu pomodlit, ale ejhle! Něco jako by tomu chybělo. Sladké je to jako řeči na prvním rande, ale přesto to nemá chuť. Ano, špetka soli, která patřila do buchtiček, je to, co nám vytáhne všechny chutě na povrch. Pak se teprve jídlo stává tím pravým požitkem.

Sojová omáčka jako „přírodní glutamát“

   Teď tady samozřejmě nemluvíme o levné sojové omáčce, kde ten glutamát skutečně je!Sojová Omáčka Kvalitní sojová omáčka vyrobená fermentací sojových bobů má jednu úžasnou vlastnost. Dokáže totiž, podobně jako glutaman sodný, zvýrazňovat chutě. Pokud jste tedy ten typ, který si nedokáže představit polévku bez maggi a podobných „dobrot“, zkuste si do domácího vývaru v průběhu vaření přidat lžíci kvalitní sojové omáčky. Masová chuť bude pak mnohem výraznější a vy si taky ušetříte trochu svého drahocenného zdraví!

A když jsme u toho vývaru, máme ještě jednu vychytávku. Předtím, než vložíte maso a kosti do vody, zkuste ho klidně společně se zeleninou vložit do pořádně rozpálené trouby. Když všechno chytí krásně zlatavou barvu, odmění vás to pak také úžasně silnou chutí hotového vývaru.

Sweet & chilli pomocník

V rukávu máme ale ještě další trumfy, které nám pomohou k výraznější chuti našeho jídla.Chili Podobně funguje totiž i sladká a pálivá chuť. Nesmíme to samozřejmě přehnat, ale přidáním malého množství sladké nebo pálivé suroviny vytvoříme opět silnější chuťový zážitek. Pomyslete na to, až Vám bude při ochutnávání připadat, že by to ještě něco chtělo.

Sladká vs. kyselá

MedUrčitě víte, že některé chutě se kamarádí prostě víc, než jiné. Skvěle jde pracovat například s chutí sladkou a kyselou. Tyhle dvě se totiž dokážou úžasně doplňovat a hlavně vyvažovat. Využít toho můžeme třeba, když nemáme svůj den a s jednou z těchto složek to trochu přeženeme. Přidáním té druhé pak můžeme situaci ještě s elegancí zachránit.

 

Koření, bylinky a zase koření

Je jasné, že koření je to, co jídlu dává ten správný šmrnc. Ale ani práci s ním bychom neměli podceňovat. Abychom z něj dostali to nejlepší, je potřeba mu dát trochu péče. PeprNasekané čerstvé bylinky úžasně provoní kuchyň ještě, než začneme vůbec vařit. O chuti v jídle ani nemluvím. Stejné je to i s ostatním kořením, které čerstvě mleté nebo podrcené v hmoždíři nemá konkurenci! Tím to ale nekončí. Koření můžeme ještě navíc nasucho opražit na pánvi nebo přihodit rovnou při opékání zeleniny do základu. To z něj potom dostaneme maximum!

   Všechno jsou to maličkosti, které ovšem ve výsledku udělají velké věci. Jak se říká, když věnujete svému jídlu trochu péče a lásky, ono Vám to tisíckrát vrátí!

Comments

comments