Barista roku 2017 – Aktuální dění

1230

Veškeré aktuality z kávového festivalu a národní soutěže baristů se dočtete zde.

Přímo v centru dění na Jatkách 78 bude hned několik našich baristů.

Aktuální dění nejen na bojišti, ale i mimo něj tzn. informace z přednášek, espresso a brew barů najdete od 11. března 9:00 hod. níže. Fotoreportáž a mnoho textů:

P.S.: Červeně budou napsané poznámky k jednotlivým časům od pořadatele a koordinátora SCAE Štěpána Neubauera.

Aktuálně:

THE END

(ČTĚTE OD KONCE)

Štěpán Neubauer: Vyhlašuji výsledky a dojímám se 100 řádkovým seznamem lidí, kteří obětovali nelidskou energii a svůj volný čas, aby akce mohla vzniknout. Velké díky patří zejména a především jim. Snad je za rok přesvědčím k témuž.

18:00 Jde se do finále, nebudeme to protahovat! Mnoho gratulací, vyhlášení několika nej. Emoce srší v celém sále a vítězem Baristy roku a hlavní soutěže je Honza Škeřík z Double B. 

Barista Roku

17:00 Velké překvapení v malém balení

Člověk by nečekal, jak tato slečna a také poslední soutěžící vykouzlí, tak nádherný a energický konec! To čekání muselo být vyčerpávající, ale vyplatilo se Anna Marková, jako třešnička na dortu.

16:00 One Sip

Štěpán Neunauer: Usínám, protože má za 30 minut přednášku o militantních kávových nadšencích. Uléhám a Indián (místní technik) mi podkládá hlavu polštářem bez mého vědomí.

Zdeněk Hýbl z OneSipu nám už minulý rok ukázal, že rozhodně ví co dělá. Tak toto je opravdu ústřel. Zdenda jede jako drak, jede jak na mezinárodním klání. Rozhodně zvedá laťku aspoň co se výkladu týče. Jeho úvod podnítil plný sál k velikému aplauzu. Ano, tady si to někdo užívá. Soutěžící s námi (porotou) prostě laškuje. Teď si troufnu říct, že mám uzavřenou představu prvních 3 míst vítězů.

15:00 Rwando, volím si tebe

Štěpán Neubauer: Zkracuji o 90% frontu na dámské toalety informací, že v přilehlé Alze jsou dámské toalety neobsazené.

Další Rwandu si zvolil Pavel Krasl, druhý okruh soutěžících započal. Doufejme, že se mu pytel brambor vyhne obloukem. Pavel není sice tak mluvný, ale dle ukázněných rukou soudím, že je velmi klidný. Své espresso popsal jako jahůdky, cappuccino jako koláč a sig. drinkem prý tento koláč podpořil infuzí z vanilky ve mléce a koláč nám dopekl.

13:00 Neúnavný Kuba

Štěpán Neubauer:  Nikdo mi nevolá, nic nechce, všechno zdá se běží…nejlepší čas se jít vyčůrat.

Hartl jde na stage. Nevím, jak se to tomuto klukovi daří, ale vždy končí těsně před cílovou rovinkou. Změní to ročník 2017?! Zajimavost z vystoupení Jakuba: Zřel bramborový defekt kávy při mletí do portafiltrů. Tato vada se bohužel občas vyskytuje v kávách pocházejících z Rwandy. Doufejme, že jeho odhad byl správný.

12:00 Dvojité B

Štěpán Neubauer: Z internetu se dozvídám, že na akci je i jídlo, další skvělý počin některého z mých kolegů

Double BJan Škeřík, stojí na značce a jde na to. Na porotce chrlí spousty informací. Dlouho jsem neslyšel na Baristovi, že by někdo používal Brazilskou kávu. Prvních 6 shotů

padá do signature drinku. Krásná práce na podiu. V 5 minutě se Honzovi ústa stále

Barista Roku
(vlevo Ján Škeřík)

nezavřela, porotci se rozhodně nenudí. První nápoje jsou cappuccina v 8 minutě, poté espressa 10 minuta a jako grand finále volný nápoj, spusta času na dokončení. Honza se servisem vůbec nepáral ale na sig. drink jde v rukavičkách. Schlazená espressa, grep, pomela a žlutý meloun. Servis s minutovou rezervou – JE TOTO VÍTĚZ?

 

11:00 Den druhý

Jiří Stěhule zahajuje druhý finálový den na Baristovi roku. První soutěžní espressa jsou na stolech po 3 minutách.

Štěpán Neubauer:

8:00 píšu kolegům, že jsem tam za 10 minut. 

8:03 nemůžu najít auto, zůstalo na Jatkách

8:04 píšu kolegům, že nepřijedu za 10 minut, soutěžící Honza Škeřík čeká s mlýnkem na zimě před vchodem

11:00 dávám si první kávu za poslední tři dny

_________________________________________________

20:00 Konec sobotního klání

Budeme se těšit zase zítra od 10 hodin na Jatkách78.

17:00 Mrazírny a Jatka

Adam Obrátil, matador velmi známé extravagantní kavárny, vybudované ve strarých mrazírnách v Brně na Masné. Velmi nezvyklý byl mlýnek EK43, velmi konzistentní mlýnek a málo kdo ho používá na přípravu espressa. Někteří baristi i velmi hodně upravují espresso receptury oproti použití s “běžným mlýnkem”. Adam má velmi profesionální výstup, bez známek stresu, pohoda, klídeček a téměř i tabáček. Řekl bych jedna z nejlepších technik a zaručeně nejlepší angličtina.

16:00 Jediný čech? Vzpoura strojů

Ondřej Hajdík z NordBeans. Pražírna, která prostě jede a je teď snad všude a to chceš. Proč? Protože to mají jako fakt skvělý. Co se vystoupení týče, zklamala technika (váhy), nějak nám to neměřilo. Možná právě toto se podepsalo na nervozitě a překročení času o 30 vteřin. Ondřej, jako jediný měl celé vystoupení v češtině, jinak se duch baristy nese v jazyce anglickém.

15:00 Mladík jede

Štěpán Neubauer: “Začínám nenávidět svoje jméno. Zvlášť ve spojení Štěpáne, prosimtě mohl bys….” 

Mladý 18ti letý barista Vojta Růžička a jeho druhá účast na Baristovi roku. Ano čtete správně, minulý rok 2016 bylo mladíkovi 17 let. Sebral odvahu a pustil se dravě a zdravě do soutěžení. Ve zkratce? Neskutečná podívaná! Nevím kdo Vojtu připravoval, ale je velmi sebejistý. Člověk má být nápaditý a zde to platilo dvojnásob. Smíchat cascaru, chmel, slad a kávu muselo dát zabrat.

14:00 Maximum kofeinu a výlet do Tanzánie

Štěpán Neubauer: “Největší klid je na záchodech, zamykám se a usínám. Tvoří se tak fronty i na pánech.”

 

Co se Tanzánie týče: díky Europian Coffee tripu, jsme zavítali na plantáž, odkud se

 

nedávno vrátili. Nádherně natočené video, doplněné přednáškou o tamních podmínkách Barista Rokubylo velmi zajmavé. Kluci své tripy dělají opravdu dobře. Přesvědčte se na jejich youtube kanálu.

13:00 Šampion začíná 

Štěpán Neubauer: “Poprvé vypadly pojistky, naštěstí jen všem šesti stánkům s jídlem.”

/ Nutné podotknout, že chybka byla ihned napravena a jsme rádi, že se to nestalo na stage soutěžícím/

Ondřej Hurtík začal z hurta, sype ze sebe spoustu informací o své kávě a nejde na něm

poznat sebemenší známka stresu. první ,,shoty” váží velmi přesně na desetinky. První

Barista Roku
Ondřej Hurtík

espressa padají na sig. drinky. Jako druhé se extrahují samotná espressa a servírují se. Ondřej nezapomíná neustále poukazovat na kvality kávy z Burundi, kterou si vybral. Více po skončení jeho výborné souhry rukou, projevu, techniky a mlýnku!

12:17 Konečně jsme se rozkoukali a můžeme jít na TO! 

Štěpán Neubauer: “Došlo 200 litrů mléka, jedeme pro dalších 400 litrů.”

První 2 soutěžící za námi. Jmenovitě Jakub Nike a Hana Bojdová. Hned po nich nastupuje stále ještě úřadující mistr Ondřej Hurtík. Obhájí ZLATO? V plánu je obědová pauza a to nejen naše, ale i porotců, která bude doplněna filmem z plantáží od European Coffee Tripu. Myslím, že letos jsou Jatka prostornější, organizovanější, přehlednější než tomu bylo tuším 2 roky zpátky.

Barista Roku

 

Comments

comments