Barista roku 2017 – Aktuálne dianie

535

Všetky aktuality z kávového festivalu a národnej súťaže baristov sa dočítate tu.

Priamo v centre diania na Jatkách 78 bude hneď niekoľko našich baristov.

Aktuálne dianie nielen na bojisku, ale aj mimo neho tzn. informácie z prednášok, espresso a brew barov nájdete od 11. marca 9:00 hod. nižšie. Fotoreportáž a mnoho textov:

P.S.: Červenou budú napísané poznámky k jednotlivým časom od usporiadateľa a koordinátora SCAE Štěpána Neubauera.

Aktuálne:

THE END

(ČÍTAJTE OD KONCA)

Štěpán NeubauerVyhlasujem výsledky a dojímam sa 100 riadkovým zoznamom ľudí, ktorí obetovali neľudskú energiu a svoj voľný čas, aby akcia mohla vzniknúť. Veľké ďakujem patrí hlavne a predovšetkým im. Snáď ich za rok presvedčím na to isté.

18:00 Ide sa do finále, nebudeme to preťahovať! Mnoho gratulácií, vyhlásenie niekoľkých naj. Emócia srší v celej sále a víťazom Baristu roka a hlavnej súťaže je Honza Škeřík z Double B. 

Barista Roku

17:00 Veľké prekvapenie v malom balení

Človek by nečakal, že táto slečna a tiež poslední súťažiaci vykúzlia taký nádherný a energický koniec! To čakanie muselo byť vyčerpávajúce, ale oplatilo sa Anna Marková, ako čerešnička na torte.

16:00 One Sip

Štěpán NeubauerZaspávam, pretože má za 30 minút prednášku o militantných kávových nadšencoch. Idem si ľahnúť a Indián (miestny technik) mi podkladá hlavu vankúšom bez môjho vedomia.

Zdeněk Hýbl z OneSipu nám už minulý rok ukázal, že rozhodne vie, čo robí. Tak toto je naozaj úžasné. Zdenda ide ako drak, ide ako na medzinárodnom zápolení. Rozhodne dvíha latku, aspoň čo sa výkladu týka. Jeho úvod podnietil plnú sálu k veľkému aplauzu. Áno, tu si to niekto užíva. Súťažiaci s nami (porotou) proste laškuje. Teraz si trúfnem povedať, že mám uzavretú predstavu prvých 3 miest víťazov.

15:00 Rwanda, vyberám si teba

Štěpán NeubauerSkracujem o 90% rad na dámske toalety informáciou, že v priľahlej Alze sú dámske toalety neobsadené.

Ďalšiu Rwandu si zvolil Pavel Krasl, druhý okruh súťažiacich začal. Dúfajme, že sa mu vrece zemiakov vyhne oblúkom. Pavel nie je síce taký zhovorčivý, ale podľa ukáznených rúk súdim, že je veľmi pokojný. Svoje espresso popísal ako jahôdky, cappuccino ako koláč a sig. drinkom vraj tento koláč podporil infúziou z vanilky v mlieku a koláč nám dopiekol.

13:00 Neúnavný Kubo

Štěpán NeubauerNikto mi nevolá, nič nechce, všetko zdá sa beží…najlepší čas sa ísť vyčúrať.

Hartl ide na stage. Neviem, ako sa to tomuto chlapcovi darí, ale vždy končí tesne pred cieľovou rovinkou. Zmení to ročník 2017?! Zaujímavosť z vystúpenia Jakuba: Zrel zemiakový defekt kávy pri mletí do portafiltrov. Táto chyba sa bohužiaľ občas vyskytuje v kávach pochádzajúcich z Rwandy. Dúfajme, že jeho odhad bol správny.

12:00 Dvojité B

Štěpán NeubauerZ internetu sa dozvedám, že na akcii je aj jedlo, ďalší skvelý počin niektorého z mojich kolegov

Double B – Jan Škeřík, stojí na značke a ide na to. Na porotcov chrlí veľa informácií. Dlho som nepočul od Baristu, že by niekto používal Brazílsku kávu. Prvých 6 shotov padá do

Barista Roku
(vlevo Ján Škeřík)

signature drinku. Krásna práca na pódiu. V 5. minúte sa Janovi ústa stále nezavreli, porotcovia sa rozhodne nenudia. Prvé nápoje sú cappuccina v 8. minúte, potom epressa 10. minúta a ako grand finále voľný nápoj, veľa času na dokončenie. Honza sa so servisom vôbec nemaznal, ale na sig. drink ide v rukavičkách. Schladené espressá, grep, pomelo a žltý melón. Servis s minútovou rezervou – JE TOTO VÍŤAZ? 

11:00 Deň druhý

Jiří Stěhule zahajuje druhý finálový deň na Baristovi roku. Prvé súťažné espressá sú na stoloch po 3 minútach.

Štěpán Neubauer:

8:00 píšem kolegom, že som tam za 10 minút. 

8:03 nemôžem nájsť auto, zostalo na Jatkách

8:04 píšem kolegom, že neprídem za 10 minút, súťažiaci Honza Škeřík čaká s mlynčekom na zime pred vchodom

11:00 dávam si prvú kávu za posledné tri dni

_________________________________________________

20:00 Koniec sobotného zápolenia

Budeme sa tešiť zase zajtra od 10. hodín na Jatkách 78.

17:00 Mraziarne a Jatka

Adam Obrátil, matador veľmi známej extravagantnej kaviarne, vybudovanej v starých mraziarňach v Brne na Masné. Veľmi nezvyklý bol mlynček EK43, veľmi konzistentný mlynček a málokto ho používa na prípravu espressa. Niektorí baristi aj dosť veľa upravujú espresso receptúry oproti použitiu s „bežným mlynčekom“. Adam má veľmi profesionálny výstup, bez známok stresu, pohoda, klídeček a takmer aj tabáček. Povedal by som jedna z najlepších techník a zaručene najlepšia angličtina.

16:00 Jediný Čech? Vzbura strojov

Ondřej Hajdík z NordBeans. Pražiareň, ktorej sa proste darí a je teraz snáď všade a to chceš. Prečo? Pretože to majú fakt skvelé. Čo sa vystúpenia týka, sklamala technika (váhy), nejako nám to nemeralo. Možno práve toto sa podpísalo na nervozite a prekročení času o 30 sekúnd. Ondřej, ako jediný mal celé vystúpenie v češtine, inak sa duch baristu nesie v jazyku anglickom.

15:00 Mladíkovi sa darí

Štěpán Neubauer: „Začínam nenávidieť svoje meno. Zvlášť v spojení Štěpáne, prosím ťa mohol by si….“ 

Mladý 18-ročný barista Vojta Růžička a jeho druhá účasť na Baristovi roku. Áno, čítate správne, minulý rok 2016 mal mladík 17 rokov. Zobral odvahu a pustil sa dravo a zdravo do súťaženia. V skratke? Neskutočné divadlo! Neviem, kto Vojtu pripravoval, ale je veľmi sebaistý. Človek má byť nápaditý a tu to platilo dvojnásobne. Zmiešať cascaru, chmeľ, slad a kávu muselo dať zabrať.

14:00 Maximum kofeínu a výlet do Tanzánie

Štěpán Neubauer: „Najväčší pokoj je na záchodoch, zamkýnam sa a zaspávam. Tvoria sa tak fronty aj na pánoch.“

 Čo sa Tanzánie týka: vďaka Europian Coffee tripu, sme zavítali na plantáž, odkiaľ sa nedávno vrátili. Nádherne natočené video, doplnené prednáškou o tamojších podmienkach bolo veľmi zaujímavé. Chlapci svoje tripy robia naozaj dobre. Presvedčte sa na ich youtube kanáli.

13:00 Šampión začína 

Štěpán Neubauer: „Prvýkrát vypadli poistky, našťastie len všetkým šiestim stánkom s jedlom.“

Barista Roku

/Nutné podotknúť, že chybička bola ihneď napravená a sme radi, že sa to nestalo na pódiu súťažiacim/

Ondřej Hurtík začal z hurta, sype zo seba veľa informácií o svojej káve a nedá sa na ňompoznať ani najmenšia známka stresu. Prvé „shoty“ vážia veľmi presne na desatinky. Prvé espressá padajú na sig. drinky. Ako druhé sa extrahujú samotné espressá a servírujú sa. Ondřej nezabúda neustále poukazovať na kvalitu kávy z Burundi, ktorú si vybral. Viac po skončení jeho výbornej súhry rúk, prejavu, techniky a mlynčeka!

Barista Roku
Ondřej Hurtík

12:17 Konečne sme sa rozkukali a môžeme ísť na TO! 

Štěpán Neubauer: „Došlo 200 litrov mlieka, ideme pre ďalších 400 litrov.“

Prví 2 súťažiaci za nami. Menovite Jakub Nike a Hana Bojdová. Hneď po nich nastupuje stále ešte úradujúci majster Ondřej Hurtík. Obháji ZLATO? V pláne je obedová pauza a to nielen naša, ale aj porotcov, ktorá bude doplnená filmom z plantáží od European Coffee Tripu. Myslím, že tento rok sú Jatka priestrannejšie, organizovanejšie, prehľadnejšie než tomu bolo tuším 2 roky dozadu.

Barista Roku

Comments

comments