Atmosféra hotelového baru v Čechách

433

Hotelový bar, je pojem, který pro někoho znamená místo určené k odpočinku, vedení důležitých obchodních jednání, nebo také zajímavý gastronomický zážitek spojený s profesionalitou v oboru gastronomie a pohostinství.

Každý z nás byl již několikrát na návštěvě takového hotelového zařízení v České republice, nebo kdekoliv jinde na světě. Pokud se vám ještě nepoštěstilo, tak to musíte určitě rychle napravit. Proto se Vás ptám : ,,Co vás osobně zaujalo na první pohled, když jste vstupovali do mnohdy až hotelových komplexů chodeb, spletitých sítí východů a cest‘‘? Bylo to tím naleštěným zábradlím, vůní osvěžovače vzduchu, nebo letmým pohledem personálu, který již vše z dálky sledoval svým zrakem a nenechal si přítomnost nového hosta ujít?

Bar

 

Vraťme se nejdříve na počátek všeho dění. Návštěva takových společenských zařízení byla vždy spojována s kulturními událostmi a společenskými akcemi. Bar navštěvovali lidé, kteří se přišli seznamovat, zeptat se na radu, přečíst noviny, oslavit výjimečnou událost a v dosti častých případech zapít i nešťastnou lásku. Každý host měl nějaký pádný důvod, proč právě on vybral barovou židličku pro svoji návštěvu.

První ohromná barová éra proběhla v USA a to koncem občanské války, až do dob začínající prohibice.

Právě zde vznikala většina nám dnes známých míchaných nápojů. Této době se také nazývalo jako zlatá barová éra. Několik výborných hotelových barů vzniklo ještě v bývalém Československu, ale jen málo z nich se zachovalo, nebo až úplně vymizelo.  V současné době můžeme říct že v České republice tato éra již nějakou chvíli probíhá.

Lobby bar, ve kterém pracuji, se nachází  uvnitř hotelu Marriott v Praze. Nevypadal vždy ale tak, jak je k vidění dnes. Hotel byl několikrát rekonstruován a s ním také vybavení a veřejné prostory celé budovy. Spousta lidí se tady za dobu fungování hotelového komplexu vystřídala. Já jsem se do hotelu dostal v polovině února tohoto roku. Atmosféra je tu velmi rozmanitá.

Hotelový Bar

 

Již od brzkého rána je provoz baru doprovázen několika desítkami hemžících se lidí.

Spoustu cizinců, kteří do České republiky přiletěli, sem chodí dát si svoji první ranní kávu. Jiní hosté se zde jen zastaví jen proto, aby se zde potkali se svými přáteli či známými a naplánovali tak svůj den spojený především s prohlídkou Prahy. Kolem oběda se bar stane magickým místem schůzek a setkání businessmanů s obchodníky. Vyřizováno je zde množství e-mailů a telefonátu až si někdy připadám jako na burze v New Yorku. Zmiňovaná káva a pracovní obědy jsou zde na denním pořádku.

Bar

 

Každý den, když dorazím do práce na svoje pracoviště, začnu s přípravou celého baru na večerní provoz. Vše je potřeba zkontrolovat a doladit detaily ,,rozjetého vlaku ‘‘. Hostům zde odpoledne servírujeme čerstvý popcorn a vítáme je zde po dlouhé a náročné procházce po Praze. Právě přichází moje kolegyně. Nyní jsme za barovým pultem již oba dva. V podvečer barem začíná znít hudba z reproduktorů a světla jsou utlumena do příjemné atmosféry. Začínají přicházet objednávky pokrmů, vín, skleniček šampaňského a také spousta odlišných koktejlů. Kaskády s alkoholem a likéry osvětlují světla a lampy, které jsou umístěny na barové, kamenné desce. Za zvuků tříštícího se ledu, míchání lžíce v barové sklenici a nalévání spiritů se pomalu, ale jistě, noříme do začínající noci v  centru Prahy.

Objednávky typu Grey Goose Martini, straight up with the twist of lemon, nejsou ničím výjimečným.

Večer nabírá na obrátkách, když nám do baru zrovna  přichází skupinka turistů z Ameriky, konkrétně z Texasu. Přišli k nám, aby ochutnali něco málo z naší široké nabídky bourbonů, která je nejen v Praze, ale také v České republice zdaleka největší. Spousty koktejlů druhu Old Fashion, Manhattan, Boulevardier, zkrátka všeho, co z whisky můžeme nabídnout. Potkávám zákazníka, který by chtěl vymyslet drink přímo na míru. Zjišťuji preference hosta a snažím se mu nabídnout to nejlepší, co očekává. Jsem rád, když si můžu vždy s hostem alespoň chvíli popovídat a získat jeho sympatie.

Nejen slovo barmana, světlo svíček a zvuk hudby, ale také to jaký postoj udržuji, to vše rozhoduje, jak se bude člověk sedící se skleničkou v ruce cítit.  V tomto tempu pokračujeme až do jedné hodiny ranní.  Ještě na mě čeká pár posledních objednávek a mám pro dnešní noc hotovo. Byl to znovu vydařený večer.  Počítám tržbu, otírám bar a přemýšlím co mi další den zase nového přinese.

 

P.S: Pokud něvěříte, přijďte se k nám podívat. Srdečně Vás zvu a těším se na naše setkání.

 

Comments

comments