Najdrahšia huba na svete je zároveň najsilnejším afrodiziakom.

4039

Biela hľuzovka alba

Večer vo dvojici – živá hudba, sviečky a dobré víno, to všetko môže navodiť romantickú atmosféru. Ale čo jedlo?

Biela Hľuzovka Alba

 

Existuje niekoľko jedál, ktoré pôsobia ako afrodiziakum – surové ustrice, med, kajenské korenie… Nič z toho sa však nevyrovná hľuzovke.

Poznáme okolo sto druhov hľuzoviek, ale na konzumáciu je určených len okolo 12.

Hľuzovka je vzácny druh huby, ktorý rastie pod zemou v blízkosti koreňovej sústavy stromov. Tento vzácny a silne aromatický druh huby sa stále nepodarilo kultivovať. Rastie len divoko v prírode a to je hlavný dôvod, prečo je taký drahý. Keďže hľuzovka rastie pod zemou, na jej zber používajú divoké prasatá a špeciálne cvičené psy. V poslednej dobe sa viac využívajú psy, vedia nájsť hľuzovku s veľkou presnosťou, aj keď je niekoľko desiatok centimetrov pod zemou. Na rozdiel od divokých prasiat, psy nechcú hľuzovku zjesť.

Čierna Hľuzovka

 

Poznáme čierne a biele hľuzovky. Rozdiel v ich cene je asi 5-násobný. Po vykopaní hľuzovka okamžite stráca vodu a začne sa odparovať, preto je dôležité, aby sa za čo najkratšiu dobu dostala do kuchyne. Obvykle to trvá okolo 36 hodín. V roku 2014 bola v Taliansku objavená najväčšia hľuzovka na svete s váhou 1,86 kg. Išlo o bielu alba hľuzovku. Vydražil ju čínsky obchodník za cenu 61 250 €.

Comments

comments