Tip: Ako si vybrať správnu ustricu

1824

Milujete chuť čerstvých ustríc rovnako ako ja? Prinášam vám pár užitočných rád, ako si vybrať vždy tú správnu ustricu a predísť tak sklamaniu.

1. Obdobie

To, že sa ustrice dajú jesť po celý rok, nie je žiadna novinka, ale prečo jesť melón v zime, keď cez leto chutí omnoho lepšie? Staré francúzske príslovie hovorí, že ustrice sa majú jesť v mesiacoch s písmenom R, teda od septembra do apríla. Leto je časom trenia, ustrice sú vtedy nepríjemne mäkké, mliečne a nie sú také sladké.

2. Váha a tvar

Vyberajte ustrice, ktoré sú ťažšie a plné “vody”. Znakom toho, že je ustrica čerstvá, je rovnako aj to, že je pevne zavretá a pri stlačení sa nehýbe.

3.  Citrón

Nie je podmienkou. Ak sa ho však rozhodnete použiť, mali by ste ustricou zatriasť, aby sa kyslosť rovnomerne rozložila a nespôsobila, že dominantnou chuťou bude chuť citróna.

Ustrice

 

4. Otváranie

Ak viete ustricu otvoriť, odporúčam ju otvoriť tak, aby ste zachovali šťavu, ktorá sa v ustrici nachádza.

5. Konzumácia

Aby ustrica zostala čo najdlhšiu dobu čerstvá, je potrebné, aby bola stále v chlade – či už v chladničke alebo položená v ľade. Čerstvú ustricu si najlepšie vychutnáte čistú (maximálne pár kvapiek citróna). Francúzi zas často používajú šalotku s vinným octom a ražný chlieb namazaný slaným bretonským maslom.

Dobrú chuť…

Comments

comments